אושרה התכנית הלאומית למלחמה בהשמנה: 200 מיליון שקלים

כמעט כל ישראלי שני נמצא במצב של עודף משקל, אחד מכל 8 סובל מהשמנת יתר והבעיה רצינית במיוחד בקרב ילדים. שרי הממשלה אישרו היום את התכנית של משרדי הבריאות, החינוך והתרבות והספורט שתנסה להמריץ אותנו להתעמל ולאכול בריא יותר

נלחמים בהשמנה של הישראלים. אילוסטרציה (AP)

שרי הקבינט החברתי כלכלי אישרו בצהריים פה אחד את הצעת משרד הבריאות, בשיתוף משרדי החינוך והתרבות והספורט, ל"תוכנית הלאומית לקידום אורח חיים פעיל ובריא".

במסגרת התכנית מתכוונת הממשלה להילחם במחלת ההשמנה של הישראלים - כמעט כל ישראלי שני נמצא במצב של עודף משקל ואחד מכל 8 סובל מהשמנת יתר. הבעיה בולטת במיוחד בקרב ילדים ובני נוער.

"התכנית הלאומית עוסקת ביצירת סביבה מתאימה לפרט המאפשרת בחירה קלה יותר באורח חיים פעיל ובריא ובמתן כלים לשיפור אורחות חיים בדגש על תזונה נבונה וביצוע פעילות גופנית קבועה", נמסר ממשרד הבריאות.

המלצות משרד הבריאות שהוגשו לממשלה:

• תמרוץ לרשויות מקומיות המעודדות תוכניות לפעילות גופנית בשטחים פתוחים כגון קבוצות הליכה, מתקני ספורט בשטח ושבילי אופניים.
• בחינת דרכים אפשריות להעלאת המודעות בקרב המעסיקים לעניין החשיבות והתועלת הקיימת בקידום בריאות העובדים במקום העבודה.
• בחינת שימוש בכלי רגולציה צרכניים לשם הגברת מודעות הצרכנים לחשיבות הצריכה של מוצרי מזון בעלי ערך תזונתי גבוה כגון לחם מחיטה מלאה, על מנת להביא לירידה במחירם.
• הגבלת מכירת מזון בו אחוז שומן הטרנס גבוה.
• הנגשה והקלה ביכולת השימוש במכוני כושר (החלפת הצורך בקבלת אישור רפואי בהצהרת בריאות אישית, התייחסות לנערים מגיל 14 כמבוגרים).
• תקצוב מיוחד יינתן לקופות החולים שיעסקו בקידום בריאות ויקיימו פעולות כגון קבוצות תמיכה וטיפול להורדה במשקל, טיפול בסוכרת, סדנאות להורים וילדים שמנים, וייעוץ פרטני למבוטחים.
• הגבלת פרסום מזון בעל ערך תזונתי נמוך בשעות צפיית ילדים ובשעות צפיית שיא.

בין השנים 2011 ל-2015, ישקיע משרד הבריאות לפחות 175.5 מיליון שקלים בתכנית. משרד החינוך ישקיע כ-15 מיליון שקלים ומשרד התרבות והספורט כ- 10 מיליון שקלים.

מרשת קדונלד'ס ישראל נמסר לחדשות 2 באינטרנט, כי "מקדונלד'ס ישראל מברכת את הקבינט החברתי-כלכלי על כך שאישר תוכנית שמטרתה להילחם במגיפת ההשמנה ולקדם אורח חיים בריא באמצעות חוקים ותקנות, כמו תקנה המחייבת מסעדות לציין ערך קלורי של המזון. חשוב לציין כי כבר מספר שנים מקדונלד'ס ישראל מסמנת את הערך קלורי של כל מוצר הנמכר ברשת, הן באמצעות תפריטי הרשת והן באמצעות מדבקת הערך התזונתי המוצמדת לכל מוצר שמוגש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת