קארין באומן - דוגמנית לשעבר, בולמית ושוקלת פחות מ-30 ק"ג

שבוע האופנה בישראל הסתיים, אבל בעיית הפרעות האכילה בארץ חמורה כתמיד - כ-180 אלף צעירים וצעירות בישראל סובלים מהפרעות אכילה. סיפור קשה במיוחד הוא סיפורה של קארין באומן, שחלמה להיות דוגמנית מצליחה ומצאה את עצמה נאבקת על חייה: "אני כל יום אוכלת ב-500 שקל ומקיאה את זה. אין לי אצבעות מרוב יבלות"

בשבוע שעבר התקיים שבוע האופנה בישראל - זו אולי הזדמנות טובה להזכיר שבעיית הפרעת האכילה בקרב דוגמניות, ובהחלט לא רק אצלן, חמור מאוד. בישראל כ-180 אלף צעירים וצעירות הסובלים מהפרעות אכילה. סיפור אחד קשה במיוחד הוא סיפורה של קארין באומן - צעירה שרצתה כל כך להיות דוגמנית עד שמשקלה ירד לקו ה-30 ק"ג וסכנה נשקפת לחייה.

"אלה דברי החלב. כמו שאת רואה יש מלא דברי חלב, שמנת, כי זה נוזלי, כי זה לא מוצק. מה שנוזלי, יותר קל להוציא", מספרת קארין, צעירה בת 24 שחלמה על קריירת דוגמנות וכיום חולה בבולמיה ושוקלת פחות מ-30 ק"ג. מדי לילה נועלת קארין את האוכל מאחורי דלת ברזל, נעולה במנעול כבד: "יש את השער הזה, שבלילה אני באה ונועלת - שכל האוכל, כל המזון יהיה נעול. לא רוצה שתהיה לי גישה לאוכל".

קארין נזכרת באירוע מכונן בפריז, רגע לפני פריצת דרך בעולם האופנה: "הייתי באודישן בפריז לפני כמה שנים ורצו לקחת אותי לקמפיין מאוד גדול. זה ריגש אותי עד השמיים שהיא רצתה אותי בכלל. עד לרגע שאמרו לי: 'אנחנו צריכים למדוד'", היא מספרת. "אני לא אשכח את הרגע הזה שהיא באה עם הסרט והתחילה למדוד את ההיקפים שלי. אחרי דקה היא אמרה לי באנגלית: 'יש לך ארבעה חודשים. יש לך ארבעה חודשים לרדת במשקל ואז תחזרי אליי'". היא שקלה אז 56 ק"ג. הם רצו שתרד חמישה נוספים ומאז, כבר שנתיים וחצי, קארין חולה בבולמיה קשה.

"אין לי אצבעות מרוב יבלות"

עד הצהריים היא מרעיבה את עצמה ואז מתחילה בהתקפי זלילה, שמיד אחריהם היא הולכת לשירותים. קארין כמעט ולא יוצאת מהבית, ונמצאת עם אמה, שחולה מאוד גם היא. "אמא כל היום שוכבת פה על הספה, רועדת ובוכה. היא שומעת את הכאבים, את הבכי שלי. זה לא שווה את זה. הבית הזה כל כך קטן והשירותים קטנים ואני הולכת ומקיאה והיא שומעת את זה", מתארת קארין בבכי. "אני מבקשת ממנה להגביר את הטלוויזיה כדי שהיא לא תשמע. זה הזוי שאני אומרת את זה אבל אני כל יום אוכלת ב-500 שקל ומקיאה את זה. אין לי אצבעות מרוב יבלות".

במשפחת באומן שישה אחים. ארבעה מהם הם דוגמנים מוכרים שהלכו על מסלולי הדוגמנות בבירות האופנה בעולם - אורלי, אנה, רנה וקארין. קארין אושפזה כבר שבע פעמים במחלקה להפרעות אכילה בתל השומר. "אני מגיעה לתל השומר. אני מתחילה לאכול, אני מתחילה לראות את העלייה במשקל ואני פוחדת, לוקחת את התיק ובורחת". האפשרות היחידה שנותרה לה היא אשפוז במחלקה הסגורה בבית החולים הדסה, אך שם יש רק חמש מיטות ורשימת המתנה של לפחות חמישה חודשים.

כמעט 200 אלף איש בארץ סובלים מהפרעות אכילה. כ-250 חולים מצטרפים אליהם מדי שנה ורק 10% זוכים לקבל טיפול רפואי שמותאם לצורכיהם. "בכל בית שלישי יש את המחלה. נכון, לא כולן צריכות אשפוז, אבל כולן נמצאות בדימוי העצמי הנמוך שגורם להם לא לאכול, או להשתמש במשלשלים, או להקיא", אומר עדי ברקן, סוכן דוגמניות ומנהל המרכז לשינוי הרגלי אכילה.

קארין חלמה לכבוש את המסלול בזכות היופי שלה, אבל החלום הפך לסיוט. היום כל מה שמבקשת קארין זה להבריא: "אני רק רוצה לצאת מזה, לא לפחד יותר. אני רוצה עזרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת