תוחלת החיים בישראל - מהגבוהות בעולם

ארגון המדינות המפותחות מפרסם היום דוח, ממנו עולה כי ישראל במקום ה-5 בתוחלת החיים. עוד עולה מהדוח, כי מספר מיטות האשפוז בישראל נמוך והאשפוז עצמו קצר יותר בהשוואה לשאר מדינות הארגון. גם מספר חולי האסתמה בישראל גבוה יותר, ודווקא נתוני השמנת היתר מציבים אותנו במקום טוב, יחסית

בית חולים ישראלי, ארכיון (חדשות 2)

ארגון המדינות המפותחות בעולם, ה-OECD, מפרסם מגוון נתונים הקשורים למערכות הבריאות של 34 המדינות החברות בארגון, ומאפשר להשוות את מערכת הבריאות בישראל לזו של שאר המדינות המפותחות בעולם. המסקנה: יש במה להתגאות, אך גם יש במה להשתפר.

בכל המדינות קיים שיפור בתוחלת החיים, וכאן יש לישראל במה להתגאות במיוחד - תוחלת החיים בישראל היא החמישית מכל המדינות החברות, 79.5 שנים לגברים ו-83.5 שנים לנשים. מקדימות את ישראל יפן, שוויץ, ספרד ואיטליה. תוחלת החיים הנמוכה ביותר מבין מדינות ה-OECD היא בטורקיה, 73.8 שנים בממוצע.

מספר המיטות לאשפוז בישראל עומד רק על שתי מיטות לכל 1000 תושבים, נמוך בהרבה מממוצע ה-OECD שעומד על שלושמיטות וחצי ל-1000 איש. בישראל גם השהייה באשפוז נמוכה יחסית לשאר מדינות הארגון - 4.5 ימים בישראל לעומת 7.2 ימים בשאר המדינות בממוצע. גם ההוצאה לבריאות לאדם בישראל נמוכה ב-30% מהממוצע במדינות ה-OECD. גם אחוז ההוצאה לבריאות ממקור ציבורי (ולא פרטי) נמוך יחסית בישראל, ועומד על 58% לעומת 72% בממוצע של שאר מדינות הארגון.

יותר רזים מהאמריקנים, יותר שמנים מהקוריאנים

השמנת יתר, שנחשבת "המגפה של המאה ה-21", זוכה גם היא לביטוי בנתונים. בישראל 14% אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר, אחוז נמוך יותר מהממוצע של 17% במדינות ה-OECD. השיעור הגבוה ביותר הוא בארה"ב, שם לא פחות מ-34% מהאוכלוסייה (אחד מכל שלושה בוגרים) סובל מהשמנת יתר. השיעור הנמוך ביותר, 4%, קיים בקוריאה הדרומית.

שיעור הפטירה אצל ישראלים שהגיעו לבית החולים לאחר התקפי לב עומד על 4.6 אחוזים, גבוה במקצת ממוצע ה-OECD שעומד על 4.3%. גם שיעור האישפוזים בעקבות אסתמה גבוה יותר בישראל, ועומד על 68 מאושפזים לכל 100 אלף בוגרים לעומת הממוצע של 52 מאושפזים. שיעור המאושפזים מאסטמה בסלובקיה וארה"ב הוא הגבוה ביותר, ובפורטוגל וקנדה - הנמוך ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת