חי: יום שני למו"מ המתמחים עם האוצר

לאחר פגישה טובה שנערכה אתמול בנושא חידוש המו"מ בין הרופאים לאוצר, הושגה הסכמה על האופן שבו יתנהלו הדיונים. המגשר פרופ' זמיר הבהיר שהדיונים יתקיימו מדי יום ללא נוכחות תקשורת, כדי למנוע הפרעות בדרך להסכמה. "מאמין שמשך המו"מ לא יתארך מעבר לזמן שנקבע", אמר

המשא ומתן בין נציגי משרד הבריאות ומשרד האוצר לבין נציגי הרופאים המתמחים נכנס ליומו השני: בהתאם לסיכום בבג"ץ, נציגי הרופאים מעדכנים על ההתפתחויות במשא ומתן במסיבת עיתונאים שמתקיימת הבוקר במשרד ההסתדרות הרפואית ברמת גן. את מסיבת העיתונאים אנו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

מדברי המתווך פרופ' יצחק זמיר, שמונה על ידי בג"ץ, עולה שהושגה הסכמה בעיקר על האופן שבו יתקיימו הדיונים, ולא על מהות המחלוקת. הוחלט שהדיונים יתקיימו במתכונת אינטנסיבית במסגרת הזמן ועם כמה שפחות חשיפה לתקשורת, כדי למנוע הפרעות בדרך להסכמה בין הצדדים.

"יש לנו מסגרת של זמן שנקבעה בהחלטת בית המשפט, אלא אם הוא יוארך בהסכמת הצדדים. לפי הערכתי לא נאריך אותו בזמן רב, כיוון שנוכל לדון כל עוד יש רצון טוב", אמר פרופ' זמיר. "המסגרת הזאת מחייבת את כולנו לדיונים מאוד אינטנסיביים. אנחנו מתכוונים להיפגש מדי יום ביומו, וההתפתחויות יכתיבו את התנהלותם, וקבענו כבר לוח זמנים לשבוע הקרוב".

אתמול: "פגישה ברוח טובה"

פגישת ההידברות הראשונה, במתכונת המו"מ החדשה, בין נציגי הרופאים המתמחים ובין נציגי האוצר התקיימה אתמול, בתיווכם של הפרופ' מוטי מירני ושופט העליון בדימוס יצחק זמיר. למרבה ההפתעה, יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן והממונה על השכר במשרד האוצר אילן לוין, נכנסו יחדיו לפגישה.

את הרופאים המתמחים ייצגו בפגישה ד"ר דובי בכר, ד"ר נדב חיים וד"ר איתי פרץ. ממשרד האוצר התייצבו לצד לוין גם היועץ המשפטי של המשרד ומשה בר סימן טוב, המשנה לראש אגף תקציבים באוצר.

השופט בדימוס זמיר אמר לאחר הפגישה, "אנחנו מקווים לסיים את הדיון תוך שבועיים, בהם ניפגש מדי יום ביומו. אחד הדברים המוסכמים עלינו הוא שנצטרך לטובת העניין להימנע מכיסוי תקשורתי שוטף. הדיון התנהל ברוח טובה ועניינית, הגענו להסכמה לגבי כל העניינים הסידוריים שנדרשו לצורך המשך תיקן ויעיל של הדיונים".

"אנחנו המתווכים, עם כל הקושי שבדבר, מלאים אמונה שעם הרצון הטוב להגיע לכלל פיתרון מוסכם, נצליח לסיים את ההידברות בהסדר שיוסכם על כל הנוגעים בדבר", הוסיף זמיר. לדברי פרופ' מירוני, "אנו מאמינים שהתהליך הוא הדבר הנכון ויכול לסייע לצדדים להגיע להסכם שיכול להתאים לצרכים של כל אחד מהצדדים".

בג"ץ הקציב לצדדים שבועיים בכדי להגיע לתוצאות, ודרש שיעדכנו בכל מספר ימים על התקדמות ההידברות.

בנוסף, סוכם כי ההידברות תעסוק בנושאים שבתוך מסגרת ההסכם, ולא תידון בקשתם המרכזית של המתמחים והמומחים לקצר את תוקפו. עו"ד טל קרת, המייצגת את הרופאים המתמחים, אמרה בריאיון לגלי צה"ל כי "כל עוד הנושא האמיתי לא נידון שם, ספק אם הדברים יוכלו להיפתר עד תום, ואנו נבחן את הדרכים שאולי יש בהן כדי לבחון נקודות בהסכם שאולי קשורות באורכו, ככל שנוכל במסגרת ההסכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק