פניו של נער שוחזרו בניתוח נדיר מרקמת בקר

בניתוח ראשון מסוגו בישראל הושתל עור שהופק מרקמת בקר בפניו של חן קנדלקר בן ה-16, שנכווה בשריפה בביתו. לפני שלוש שנים ניסה חן להצית תרסיס מטהר אוויר בעזרת מצית, הצית אש בחדרו ונכווה קשה בפניו ובידיו. מאז נכשלו כל הניסיונות לשקם את פניו עד לשבוע שעבר. "עוד מעט אחזור להיראות כמו פעם", סיפר חן בציפייה

לומד לחייך מחדש: שלוש שנים לאחר שפניו של חן קנדלקר בן ה-16 הושחתו בשריפה - בשבוע שעבר הם שוחזרו בניתוח נדיר בו הושתל בפניו עור שהופק מרקמת בקר. הניתוח, ראשון מסוגו בישראל, השיב לחן את היכולת לחייך. "פתאום הפנים שלי כבר לא מרגישות כבדות", העיד הנער. הסיפור פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

במהלך הניתוח שארך כארבע שעות, שחזרו הרופאים 75% מפניו של חן באמצעות השתלת תחליפי עור מלאכותיים שיוצרו מרקמות בקר במעבדה. ד"ר יוסי חייק, מומחה לכירורגיה פלסטית ומנהל יחידת הכוויות בבית החולים "שיבא" בתל השומר מספר כי זהו הפעם הראשונה בישראל שהשתלת עור מתבצעת בשיטה ובהיקף שכזה באזור הפנים.

לפני שלוש שנים ניסה חן להדליק תרסיס מטהר אוויר בעזרת מצית ובמהרה כל החדר התמלא אש. חן הובהל לחדר מיון עם כוויות חמורות בדרגות 3 ו-4 כשהעור שלו בפנים, בידיים, בצוואר ובעורף נשרף עד לעצמות ולסחוס בין השרירים. מאז התאונה עבר שני ניתוחים להשתלת עור ועשרות טיפולי שיקום.

משנכשלו כל הטיפולים והניתוחים הרגילים הוצע הניתוח המורכב והנדיר שבוצע שבוע שעבר. חן עוד לא מעכל את המציאות החדשה: "העיקר שעכשיו אחזור להיות רגיל, לחיות כמו שחייתי פעם, בלי לחשוב איך אני נראה מבחוץ".

ד"ר חייק מעדכן כי חן מחלים בקצב מהיר. "הוא מניע את הפנים באופן שלא הלא היה מסוגל קודם לכן. לפני הניתוח הוא בקושי הצליח לסגור את הפה. אני בטוח שהצלקות לא יחזרו לעולם. חן הפגין אומץ וגבורה שלא ייאמנו", סיכם ד"ר חייק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק