פריצת דרך: יש מתווכים במו"מ

ימים של נתק הגיעו לסיום: אחרי דיון ממושך בבג"ץ הוסכם על זהות שני המגשרים שיסייעו לפיתרון המשבר במערכת הבריאות. פרופ' זמיר ופרופ' מירוני יתווכו בין המתמחים לנציגי האוצר ומשרד הבריאות. המו"מ צפוי להימשך שבועיים

מחסום חוסר האמון נשבר: בבג"ץ הושגה הערב הסכמה על זהותם של שני המגשרים שינהלו את המגעים במשא ומתן בין נציגי המתמחים לאוצר. פרופ' יצחק זמיר ופרופ' מוטי מירוני הם שני הבכירים עליהם הסכימו שני הצדדים כי יובילו את ניהול המשא ומתן. כעת מקווים כי ישובו הצדדים למשא ומתן - בו יימצא הפיתרון למשבר שנמשך חודשים.

המשא ומתן צפוי להימשך כשבועיים, במהלכם ישובו הרופאים המתמחים למקום עבודתם, עד שתושג הסכמה עם נציגי האוצר ומשרד הבריאות. 

במהלך היום, למרות חזרתם של המתמחים לעבודה, התקיימו הפגנות של סטודנטים לרופאה - בבית החולים סורוקה ומול משרד ראש הממשלה. הסטודנטים התלבשו בבגדים הודיים-מחאה על דבריו של רה"מ כפי שצוטטו על ידי מנכל משרד הבריאות רוני גמזו בהקלטות שחשפנו כאן בשבוע שעבר ולפיהם - אם לא ימצאו רופאים לעבודה בבתי החולים - אפשר להביא רופאים מהודו.

לשכת ראש הממשלה אמרו עוד טרם החלטת המתמחים לשוב לעבודתם, כי נתניהו שב לעסוק במשבר עם צאת השבת ועודכן על כל ההצעות שהוצעו למתמחים במהלך המשא ומתן, להן הם סירבו. "הכשרה של רופא בישראל עולה מאות אלפי שקלים", הזכירו בלשכת רה"מ, "ראש הממשלה אומר שמצב שבו רופאים אינם נשמעים להוראת בית משפט – אינו מקובל".

מנכ"ל משרד הבריאות: האוצר - מאפיונרים

ביום חמישי פורסמו במהדורה המרכזית של חדשות 2 הקלטות של מנכ"ל משרד האוצר, רוני גמזו, שמלין על ההתנהלות האגרסיבית של האוצר במו"מ מול נציגי הרופאים. בעקבות הדברים, הודח גמזו מניהול המשא ומתן ובמקומו מונה הפרופ' שלמה מור-יוסף. לאחר הפרסום התנצל גמזו על הדברים.

"כשאני ישבתי עם הוא, ראש הממשלה. בישיבה והסבירו, הסבירו לו, שתשמע, הרופאים הם בכל זאת סקטור מאוד מאוד חזק. יש חוסר ברופאים, מתחיל להיות חוסר ברופאים וזה. אז הוא אומר: יביאו רופאים מהודו, זה עולם גלובאלי!".

"הם מדברים על האוצר, הם מדברים במרחק מהאוצר. אתם לא מבינים את רמת המניפולציות, את רמת המאפיונריות, אתם לא מבינים את רמת האגרסיביות, שמופעלת כלפי כל מי שעובד מולם. גם אני, ואני עומד לאורך זמן. רק תרשמו לכם שאת הפיטורים שלי כבר הם ביקשו מספר פעמים בשנה האחרונה. ממש, מראש הממשלה, ובלי ליצמן אני הייתי כבר נמצא במקום אחר", אמר פרופ' גמזו, שכלל לא ידע שהוקלט.

"יש לכם עסק עם מערכת מאוד מאוד אגרסיבית, מאוד מאוד מתוחכמת. עם מסורת של שנים. היא לא פעם ראשונה מנהלת משא ומתן מול רופאים, היא מעבירה את המסורת משנה, מגורם לגורם, ויותר מכך: היא מאומנת במשא ומתן הרבה יותר מאידלמן. היא מנהלת (מו"מ) עם העובדים הסוציאליים, היא מנהלת עם המורים, היא מנהלת עם פועלי אשדוד, היא מנהלת עם כולם, ואידלמן מנהל את זה בפעם הראשונה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת