הצפרדע "הנכחד" שנמצא - שוב בטבע

ימים ספורים אחרי שהופעתו של צפרדע מזוג "עגולשון שחור גחון" הפתיעה את אנשי הטבע, הוא הוחזר לאגמון בתקווה שישרוד. בימים האחרונים מומחים בדקו אותו, צילמו אותו ומדדו אותו. כעת הכוונה היא לערוך סקרים באזור מציאתו כדי לדעת האם ניתן לשחזר את האוכלוסיה מחדש. האם שחור הגחון ישרוד את הטבע הישראלי בפעם השנייה?

סוגר מעגל: עולם האקולוגיה הישראלי התרגש לפני מספר ימים כשצפרדע מסוג "עגולשון שחור גחון", זן שנכחד עם ייבוש אגמון החולה לפני 50 שנה, הופיע לפתע בשמורת החולה. רשות הטבע והגנים הכריזה על אירוע מכונן ברמה בינלאומית. אתמול הוחלט להחזירו לטבע.

ה"עגולשון שחור גחון" ה"נכחד" הושב לטבע‎ אתמול בשעות הצהריים. העגולשון שחור גחון, צפרדע ייחודית לאזור החולה, שוחררה במקום שבו נמצאה בשמורת החולה, וזאת לאחר שזוהתה ותועדה בצילומים ומדידות, ולאחר שהתאפשר לחוקרים שהביעו רצון לחזות בה, לעשות כן. כעת נערכים ברשות הטבע והגנים לקיים סקרים באזור המציאה בכדי לאתר האם שרדה אוכלוסייה של המין בשמורה, היכן ומה גודלה במטרה עתידית לאושש את המין‎.

התגלית המדהימה בוצעה על ידי פקח רשות הטבע והגנים, יורם מלכה. זן הצפרדעים נעלם מהטבע בישראל ובעולם לאחר ייבוש החולה בשנות החמישים. ארגון שמירת הטבע של האו"ם הכריז רשמית כי העגולשון נכחד - אך כעת ניתן למין סיכוי נוסף לשרוד.

ד"ר דידי קפלן, אקולוג מחוז צפון של רשות הטבע והגנים, אמר ביום הגילוי כי "זוהי תגלית מרעישה, שכן ברור לכל שהפרט שנמצא מעיד על קיומה של אוכלוסייה קטנה של המין, ששרדה לאורך כל השנים בשמורת החולה, שהיא בעצם השריד הטבעי היחיד מביצת החולה שיובשה בשנות החמישים ושרדה כבית גידול לח לאורך כל השנים".

צפו: צפרדע שנכחדה לפני 50 שנה התגלתה בשמורת החולה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת