צפרדע שנכחדה לפני 50 שנה התגלתה בשמורת החולה

עולם האקולוגיה הישראלי מתרגש. צפרדע מסוג "עגולשון שחור גחון", זן שנכחד עם ייבוש אגמון החולה לפני 50 שנה, נצפה אתמול בשמורה. הפרט הועבר לבית גידול מלאכותי. רשות הטבע והגנים: "אירוע מכונן גם בקנה מידה בינלאומי"

עֲגֻלָּשׁוֹן שְׁחוֹר-גָּחוֹן (רשות הטבע והגנים)

הצפרדע שנכחדה חוזרת לשמורת החולה: חמישים שנה לאחר שנחשב כמין שנכחד מהעולם, נמצא אתמול בשמורת הטבע בצפון הארץ פרט של עֲגֻלָּשׁוֹן שְׁחוֹר-גָּחוֹן.

התגלית המדהימה נעשתה על ידי פקח רשות הטבע והגנים, יורם מלכה. זן הצפרדעים הזה ייחודי לאזור ביצת החולה והוא נעלם מהטבע בישראל ובעולם לאחר ייבוש החולה בשנות החמישים. ארגון שמירת הטבע של האו"ם הכריז רשמית כי העגולשון נכחד - אך כעת ניתן למין סיכוי נוסף לשרוד.

ד"ר דידי קפלן, אקולוג מחוז צפון של רשות הטבע והגנים, אמר כי "זוהי תגלית מרעישה, שכן ברור לכל שהפרט שנמצא מעיד על קיומה של אוכלוסייה קטנה של המין, ששרדה לאורך כל השנים בשמורת החולה, שהיא בעצם השריד הטבעי היחיד מביצת החולה שיובשה בשנות החמישים ושרדה כבית גידול לח לאורך כל השנים".

ד"ר דנה מילשטיין, אקולוגית בתי גידול לחים של רשות הטבע והגנים, הוסיפה: "הופעתו המחודשת של העגולשון היא אירוע מכונן גם בקנה מידה בינלאומי שכן בעשורים האחרונים מתרבים הדיווחים על ירידות חדות באוכלוסיות דו-חיים בכל העולם. תופעה מדאיגה זו לא פסחה על ישראל וכל ששת המינים המקומיים המוכרים בישראל מוגדרים כיום ברמת סיכון כזו או אחרת ועל כן הוגדרו כערכי טבע מוגנים".

הצפרדע הנדירה שנמצאה, מוחזקת כעת בבית גידול מלאכותי בשמורת החולה. חוקרים בכירים בתחום הוזמנו לתרום מניסיונם וללמוד על המין, מתוך מטרה ליישם את המידע שיופק לטובת ביצוע סקרים ושמירת המין בטבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת