המדינה מאיימת על המתמחים במאסר - אם לא ישובו לעבודה

פרקליטות המדינה פנתה בצהריים לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה להאשים את המתמחים שנטשו את בתי החולים בביזוי הוראת בית המשפט, ובדרישה להחזירם באופן מיידי לעבודה. לטענת המדינה: "מדובר בקריאת תגר של הרופאים המתמחים על מערכת המשפט ושלטון החוק". דין העבירה: עד שנתיים מאסר בפועל

המדינה משיבה מלחמה: משרד הבריאות ומשרד האוצר הגישו באמצעות פרקליטות מחוז תל אביב בקשה לבית הדין הארצי נגד הרופאים המתמחים, בעקבות מה שהם מכנים, ביזיון בית המשפט. המדינה קוראת לבית הדין לחייב את הרופאים לשוב לאלתר לעבודתם.

בבקשה שהגישה המדינה נכתב כי "בית הדין הנכבד מתבקש בזאת להפעיל את סמכותו לפי סעיף 6 לפקודת ביזיון בית המשפט ובתוך כך לחייב את המשיבים... למלא אחר צווי המניעה הקבועים שהוציא". על פי הבקשה, מכיוון שהמתמחים מפרים באופן בוטה את הצו שהוצע בעניינם, יש לחייבם ב"קנסות כבדים או בכל דרך אחרת שימצא לנכון" - רמיזה אף לעונש מאסר אפשרי, בעבירה שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

המדינה מבקשת להורות לכל הרופאים המתמחים לציית לפסק הדין שניתן, ולחזור לעבודה סדירה המלאה בבית החולים. לטענת הפרקליטות מדובר ב"מערכה רביעית , בלתי מתפשרת ובלתי לגיטימית במאבקם שלוח הרסן של הרופאים המתמחים במרכז הארץ לשיפור תנאי שכרם ותנאי עבודתם".

"אנו עומדים בפני שעתן הקשה הן של מערכת המשפט והן של מערכת יחסי העבודה במדינת ישראל והן של מערכת הבריאות", נכתב בבקשת המדינה. "הרופאים המתמחים ממרכז הארץ מבקשים לחולל סרבנות מתואמת לבצע עבודה, על גבם של ציבור החולים. מדובר בקריאת תגר של הרופאים המתמחים על מערכת המשפט ושלטון החוק. מאליו יובן כי אין לאפשר להתנהלות זאת לקרום עור וגידים".

לראשונה, התקיימו היום הפגנות בבתי החולים ברזילי באשקלון וסורוקה בבאר שבע. הרופאים המועסקים שם לא הצטרפו עד כה למאבק.

הרופאים הבכירים: נשבית את כל המערכת

מוקדם יותר היום, בעקבות איומי משרד הבריאות לפטר לאלתר את הרופאים המומחים שהגישו מכתבי התפטרות, איימו בתגובה הרופאים הבכירים להשבית את כל מערכת הבריאות אם יוחלט לממש את הצעד. בית החולים רמב"ם כבר הושבת הבוקר למשך כשעה, ובמסיבת עיתונאים של נציגי הרופאים בבית החולים תל השומר, גינו הרופאים הבכירים את סגן שר הבריאות וכינו אותו "סובל מהזיות".

"הסיבה שאנחנו פה היא כי כולנו אוהבים את מה שאנחנו עושים וזה לטפל באנשים, אחרת לא היינו מוכנים להתנדב כל אותן השנים תמורת המשכורת המגוחכת שאנחנו מקבלים", אמר ד"ר ג'קי אור, מנהל הרפואה הדחופה בבית החולים תל השומר, וגינה את התנהגות האוצר שכינתה את הרופאים "בריונים", והציגה תלושי שכר חריגים כתלושים סטנדרטים של רופא.

"אתמול קרה דבר במדינת ישראל. סגן שר הבריאות החליט לקחת 10 אנשים ברמב"ם שהודיעו על כוונתם להתפטר תוך חודש רק אם בג"ץ ידחה את בקשות המתמחים, והחליט לתלות אותם בכיכר העיר", אמר ד"ר אור. "הוא הודיע למנהל בית החולים שלו לפטר את אותם רופאים לאלתר מהעבודה, אלא שמנהל בית החולים שלו, שהוא גם רופא, החליט לא לקבל את החלטת סגן השר, וכרגע מנהל בית החולים הזה מאוים שהוא יפוטר".

"כרגע אנחנו במצב של סטטוס קוו שבו אף אחד עדיין לא מפוטר, אבל התחושה היא ברורה", הבהיר ד"ר אור והצהיר: "אם יגעו בשערו של אחד הרופאים עקב המאבק במסגרת החוק, אנחנו נעשה דבר שלא עשינו אף פעם, נרים את הדגל האדום-שחור שלנו, נוכיח שיש לנו כוח עצום שאף פעם לא ניצלנו אותו, ונזכיר לכולם שמי שגרם לזה הוא שר האוצר וסגן שר הבריאות, שלדעתי - ואני מכיר אותו אישית, סובל מהזיות, אחרת איני יכול להסביר את החלטתו לייבא רופאים למדינת ישראל".

"בכך הוא מוריד את רף הדרישה לרופא במדינת ישראל, וכך יווצר מצב שבו הרופאים יעברו למערכת הפרטית ורופאים פיליפינים יפעילו את מערכת הבריאות הציבורית", אמר ד"ר אור. "אם מישהו יעז לגעת באחד הרופאים האלה אנחנו נאלץ להוציא את האזיקים ששמנו על עצמנו, כי מי שפוגע בחולים במדינה הזאת הם לא אנחנו אלא ראש הממשלה, שר האוצר וסגן שר הבריאות. הם אלו שהביאו לכך שיש פה את המספר הקטן של מיטות לאזרח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת