המתמחים שוב פונים לבג"ץ: לא חוקי להעסיק אותנו 26 שעות ברציפות

הרופאים המתמחים מחדשים את מאבקם: לאחר שלא הושגה התקדמות במו"מ מול האוצר, עתרו נציגי המתמחים לבג"ץ בטענה שהעסקתם במשך 26 שעות ברציפות אינה חוקית. בנוסף, מאות מתמחים נעדרו מהבוקר ממקום עבודתם. משרד הבריאות: "מדובר בעבירת משמעת וביזיון בית הדין"

יותר מארבעה חודשים אחרי שהחלו את מאבקם, הרופאים שוב פונים לבג"ץ: שבעה מתמחים וסטודנטים לרפואה הגישו עתירה לבג"ץ נגד העסקת רופאים בבתי החולים במשך 26 שעות ברציפות, בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה.

לדברי העותרים, מדובר בסכנה לחיי החולים. "העתירה הזאת היא פורצת דרך בהרבה מובנים", אמר בריאיון לערוץ החדשות ד"ר דניאל לנדסברג, גניקולוג בשיבא. "מעבר לכך שהנושא אף פעם לא נידון בבית המשפט, יש מקום לדיון ציבורי כדי למצוא פיתרון לבעיה".

לדברי ד"ר לנדסברג, העומד בראש העותרים, "הייאוש הוא אדיר והניסיון למצוא כוחות כדי להיאבק במדינה היא מציאות מאוד קשה. אני חדור אמונה שהמאבק חשוב למערכת הבריאות של מדינת ישראל ואם לא נפעל, היא תמשיך להידרדר עד שתקרוס".

מאות רופאים לא התתיצבו לעבודתם

למרות ההסכמה שהושגה בין נציגי האוצר למתמחים על חידוש המשא ומתן, מאות רופאים הביעו היום תרעומת על כך שלא הושגה התקדמות בעניינם. מאות רופאים מתמחים מימשו את איומיהם ולא הגיעו היום לבתי החולים בטענה שעבר זמן רב מדי מבלי שהושגו תוצאות.

רונן בר יוסף, רופא ילדים בבית החולים רמב"ם בחיפה, לא הגיע הבוקר לעבודה. "זו החלטה אישית של כל אחד ואחד מאיתנו, שהרגיש שתנאי העבודה והיכולת לשרת את החולים במצב הזה לא מתאפשרת בהתאם לרצוני ולשירות שאני רוצה לתת לאנשים שעובדים מולי. 4 חודשים ניסינו למשוך ולמשוך, כדי לעשות את המהלכים החוקיים והמשפטיים שעומדים בפנינו".

"אני אישית בחרתי להישאר בבית", הוסיף בר יוסף. "רבים חשים ומרגישים כמוני. אני חושב שאם תהיה הרמת ידיים של מאות רופאים שבעצם נלחמים את מלחמת הרפואה הציבורית, זה יהיה עצוב מאוד למדינה. אני מקווה שגורמי הממשלה יתעשתו ויעזרו למדינה לסיים את הסאגה העצובה הזו. לצערי הרב אחרים ייאלצו לדאוג לרפואה הציבורית ואני מקווה שיעשו זאת בצורה מוצלחת".

דגנית קניג מדוברות בית החולים רמב"ם בחיפה אישרה כי כ-80 רופאים מתמחים לא הגיעו הבוקר לעבודה. ראש ועד הרופאים, פרופסור יהודה אולמן סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי "מדובר בצעד של אנשים נואשים, אני מבין אותם, דחקו אותם לפינה. הם לא הודיעו לבית החולים מראש, הם תיאמו בינם לבין עצמם. הכיוון הוא שעד שלא יהיה תיקון להסכם, הרופאים האלה יחפשו עבודות אחרות".

השופט מלצר איפשר התפטרות אישית

שופט בית המשפט העליון חנן מלצר החליט אתמול להעביר את עתירת המתמחים לדיון בפני הרכב, ובכך דחה את ההחלטה על צווי מניעה למתמחים. השופט מלצר נזף בצדדים אתמול והביע כעס על כך שבמהלך השבועיים האחרונים, נפגשו המתמחים ונציגי האוצר רק שלוש פעמים. המתמחים טוענים כי במהלך הפגישות, חזר בו האוצר מחלק מההצעות שהוצעו בתחילה.

"חיכינו מספיק", אמר אחד הרופאים לעיתון "ידיעות אחרונות", אנחנו באמת רוצים להתפטר ושום דבר לא יעצור אותנו". מתמחה נוסף אמר לעיתון "מעריב" כי: "יש תסכול רציני בקרב המתמחים. ההערכה שלי היא שלפחות 200 מתמחים לא יתייצבו לעבודה".

"אם יוציאו צווי מניעה, נתייצב בתחנת המשטרה, שיעצרו אותנו על הפרת חוק", אמר אחד המתמחים הבוקר לעיתון "מעריב".

במשרד הבריאות מאיימים

במשרד הבריאות קיבלו את בשורת ההיעדרות מבתי החולים בזעם. "המשרד עוקב אחר כוונת הרופאים המתמחים להעדר היום מבתי החולים", נמסר. "הבוקר יועברו הנחיות למנהלי בתי החולים, במטרה להבהיר באופן חד משמעי לכל רופא שבוחר לא להגיע למקום עבודתו ללא תאום עם הממונה עליו, שמדובר בעבירת משמעת, ובצל הדיונים בבית המשפט ופסיקת בית הדין הארצי, ביזיון בית הדין".

"לרופאים מתמחים או מומחים ישנה אחריות למול המטופלים", אמרו במשרד הבריאות. "מי שייכשל באחריות זו - יינקטו נגדו הליכים כמתבקש. המגעים עם האוצר, גם במידה והם מתמשכים, ההידברות היא הפיתרון היחיד למחלוקות הקיימות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת