תקדים: צו מניעה נגד טיפול בשוק חשמלי

מטופלת בבית החולים הפסיכיאטרי "אברבנאל" עתרה לבית המשפט בבקשה להפסיק את הטיפול בה בשוק חשמלי בשל הסבל שנגרם לה. באופן תקדימי, הורה השופט לחדול מהטיפול. עורכת דינה בירכה על ההחלטה בריאיון לרשת ב': "בהתאם לחוק הטיפול בחולי נפש אין לתת טיפול כזה ללא הסכמה"

תקדים: צו נגד טיפול בחשמל (חדשות 2)

לראשונה בישראל, קיבל שופט בית המשפט המחוזי בת"א את עתירתה של מטופלת פסיכיאטרית שמאושפזת אשפוז כפוי, שביקשה שלא לטפל בה בשוק חשמלי בניגוד לרצונה. סגן נשיאת בית המשפט טען שהיא לא מהווה סיכום לעצמה או לסובביה. בריאיון לתכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל ברשת ב', אמרה אחת מעורכות דינה של המטופלת כי "היא סבורה שבהתאם לחוק הטיפול בחולי נפש אין לתת טיפול כזה ללא הסכמה".

צו המניעה הזמני שהותר לפרסום, אוסר על בית החולים הפסיכאטרי "אברבנאל" לטפל בשוק חשמלי במטופלת באשפוז כפוי בניגוד לרצונה. בית המשפט המחוזי הורה באופן תקדימי על צו מניעה זמני שאוסר לטפל בה באמצעות שוק חשמלי. המטופלת פנתה לעורכי דינה ואמרה להם שהיא לא מוכנה לסבול את הטיפול במכות החשמל ודורשת להפסיקו.

בית המשפט קיבל את טענת עורכת הדין איריס הזן כי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו משליך על החוק לטיפול בחולי נפש, על אף שחוקק לאחריו. בנוסף, נטען כי משום שלא מונה אפוטרופוס לאישה והיא לא הוכרזה כפסולת דין, היא כשירה להחליט את סוג הטיפול שתקבל.

השופט יהודה זפט קבע שלא צפוי סיכון מיידי למטופלת או לסביבתה אם ייפסק הטיפול בשוק חשמלי. אחת מעורכות דינה אמרה בריאיון לתכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל ברשת ב', כי "היא סבורה שבהתאם לחוק הטיפול בחולי נפש אין לתת טיפול כזה ללא הסכמה". יצוין כי הצו שניתן הוא זמני וטרם הוחלט לגביי צו מניעה קבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת