סיכום אוקטובר: קר מהרגיל ויבש

חודש אוקטובר השנה היה קר מהרגיל בקרוב ל-2 מעלות אך כמעט שלא נמדדו בו גשמים. השנה פקד אותנו שרב אחד בלבד באוקטובר לעומת ארבעה שרבים בשנה שעברה. אלעד זוהר עם סיכום החודש ועם בשורות לתחילת נובמבר – לקראת סוף השבוע צפויה מערכת גשם חורפית

אוקטובר היה יבש באופן יחסי. ארכיון (חדשות 2)

אוקטובר השנה התאפיין בטמפרטורות נוחות ואף נמוכות מהממוצע בכ-1.5-2 מעלות. אבל למרות הקרירות היחסית, הגשם כמעט לא בא לבקר. אומנם ירדו מעט משקעים פה ושם אך אוקטובר השנה היה יבש מהרגיל.

הסיבה המרכזית לקרירות היחסית החודש היא היעדרם של שרבים. בעונות המעבר פוקדות את אזורנו מערכות מזג אוויר חמות ויבשות. באוקטובר בשנה שעברה שרר בישראל חום שובר שיאים עם ארבע מערכות שרביות. ב-20 באוקטובר בשנה שעברה נשברו שיאי החום, כאשר בבית דגן נרשמה טמפרטורה של 41.8 מעלות.

השנה, לעומת זאת, פקד אותנו רק שרב אחד, וביתר ימי החודש היינו "מוגנים" מפניו בזכות מערך הרוחות העולמי שסחף את השקעים לאזורים צפוניים יותר. במזרח התיכון שלטה באופן אופייני מערכת הקרויה אפיק ים סוף והיא שגרמה למזג האוויר הנוח.

בסוף השבוע - מערכת חורפית

הקרירות היחסית לא הביאה עמה משקעים רבים. בבית דגן נמדדו החודש רק 8 מ"מ של גשם, בעוד הממוצע לחודש זה עומד על 27 מ"מ. בירושלים לא נאסף אפילו מ"מ אחד של גשם, בעוד הממוצע עומד על 18 מ"מ. המקום היחיד בארץ שזכה לחוות גשמים של ממש הוא כפר שמריהו, שם נמדדו 42 מ"מ בשל ענן סערה אדיר שחלף שם בתחילת השבוע. מתחילת עונת המשקעים נמדדו 5 מ"מ של גשם בטבריה, 38 מ"מ בחיפה, 12 מ"מ בתל אביב ו-16 מ"מ בצפת.

ומה צפוי לנו כעת, כשאוקטובר נגמר ונובמבר הגיע? בסוף השבוע הקרוב צפויה מערכת גשם חורפית שתתחיל כבר ביום חמישי ותימשך, עם גשם מדי פעם, עד תחילת השבוע הבא. הטמפרטורות יהיו נמוכות וקיים חשש לשיטפונות בנחלי הדרום והמזרח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת