הרכב התרופה שונה ללא ידיעת המטופלים שלקו בתופעות לוואי

200 אלף מטופלי תרופת אלטרוקסין לא ידעו שחל שינוי בהרכב התרופה אותה הם צורכים. רק לאחר שמונה חודשים הפיץ משרד הבריאות הודעה על השינוי בתרופה, אשר בעקבותיו לקו רבים בתופעות לוואי וחלקם אף אושפזו. מנכ"ל משרד הבריאות הורה על הקמת ועדה לבדיקת טיפול המשרד ואי דיווחו על השינוי בהרכב התרופה

מחדל במשרד הבריאות? שינוי בהרכב תרופה נפוצה בישראל לא פורסם, המטופלים המשיכו לצרוך את התרופה כהרגלם ומאות מהם לקו בתופעות לוואי, כך מפרסם הבוקר עיתון "הארץ".

בפברואר השנה שונה הרכב התרופה "אלטרוקסין" (Eltroxin) המשמשת לטיפול בתת-פעילות של בלוטת התריס, ומשווקת בישראל מאז 1981. התרופה ניתנת לכ-200 אלף מטופלים בישראל, וכ-1500 יחידות שלה נמכרות מדי יום ברחבי הארץ.

בפברואר השנה שונה הרכב התרופה אשר ככל הנראה, הביא לשינוי בספיגת התרופה בדם ולהתפתחות תופעות לוואי, חלקן קשות. דיווח ראשון על תופעות לוואי התקבל במשרד הבריאות כבר באפריל, ואולם למרות ההיקף השימוש הגבוה ב "אלטרוקסין" בקרב מטופלים בישראל, רק באוגוסט הם עודכנו על השינוי באמצעות אזהרה על האריזות. אזהרה לציבור הופצה על ידי משרד הבריאות רק בתחילת החודש האחרון.

מרבית מתלונות המטופלים שצרכו את התרופה בהרכבה החדש, אופיינו בפעילות יתר או בתת-פעילות של בלוטת התריס, או בתגובות אלרגיות המעידות על רגישות יתר להרכב החדש. מטופלים רבים התלוננו על כאבים בחזה, קוצר נשימה, הזעה, נדודי שינה ועייפות, השמנת יתר, נשירת שיער וגלי חום. חלקם אף אושפזו בעקבות תופעות לוואי קשות.

באגף הרוקחות במשרד הבריאות הצטברו עד כה יותר מ-450 תלונות על תופעות לוואי של מטופלים, הכרוכות בחלקן באשפוזים. מרבית התלונות הגיעו החודש, לאחר הודעת האזהרה לציבור.

אתמול החליט מנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו למנות ועדה מיוחדת לבדיקת תפקוד המשרד בעניין, בהשתתפות נציגים חיצוניים למשרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת