ניצחון לירוקים: חוף בצת ישומר

לאחר מאבק עיקש של תושבי האזור ופעילי סביבה, החליט מנהל מקרקעי ישראל לפעול לביטול מכרז לבנייתו של כפר נופש ברצועת החוף הטבעית בצת. בחברה להגנת הטבע מברכים ומקווים שהחוף אכן ישומר. לפני עשרה ימים השתתפו אלף איש ב"גל אנושי" במחאה על התכנית

חוף בצת. יינצל (חדשות 2)

התושבים מחו - והחוף יינצל: בסיומו של מאבק ארוך של פעילים תושבי אזור חוף בצת, החברה להגנת הטבע והשר להגנת הסביבה, החליט בנצי ליברמן, המנהל החדש של מנהל מקרקעי ישראל, לפעול לביטול מכרז לבנייתו של כפר נופש ברצועת החוף הטבעית, מהבודדות שנותרו בשטח ישראל. חוף בצת משמש היום כחוף טבעי ופתוח עם ערכי טבע נדירים, שמהווה אתר מרכזי להטלת ביצים של צבי ים.

התוכנית הייתה לבנות במקום כפר נופש ומוקדי מסחר ופארק אטרקציות בשטח 200 דונם בחוף. בשנת 2007 זכו היזמים במכרז של המינהל, אולם בפועל טרם הוחל בביצוע התוכנית. לפני עשרה ימים, השתתפו יותר מ-1,000 איש במחאה על התכנית, ויצרו "גל אנושי" באורך קילומטר על קו החוף.

אתמול התקיים משא ומתן בין המינהל לבין היזמים על השבת הקרקע למינהל, והושגו הסכמות בין הצדדים לגבי מתווה הפשרה להשבת הקרקע. בפגישה שהתקיימה בין נציגי היזמים לבין היועץ המשפטי למינהל סוכם שהמינהל יעניק ליזמים פיצוי כספי בעד הוויתור על הקרקע והזכות לבנות במקום כפר נופש.

החברה להגנת הטבע שהובילה את המהלך מסרה כי הם "מברכים את מנהל המינהל הנכנס על הכיוון המסתמן בנוגע לכפר הנופש בחוף בצת". עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, הוסיף כי "ההחלטה היא היסטורית ואמיצה ומבשרת על שינוי מגמה בהתנהלות השמירה על השטחים הפתוחים והסביבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת