"בריונים שמאיימים על חיי אדם"

"בריונות, אלימות ואיום על חיי אדם", אלה, לדברי שר האוצר יובל שטייניץ, האמצעים בהם משתמשים המתמחים כדי להשיג את מבוקשם. בראיון שמעניק השר לעיתון "מעריב", הוא טוען כי המתמחים "מרוויחים טוב מאוד"

שטייניץ: "המתמחים בריונים". ארכיון (חדשות 2)

שר האוצר יובל שטייניץ תוקף בחריפות את מאבק המתמחים. בראיון שהעניק לכתבי "מעריב" יהודה שרוני ואראל סג"ל, מאשים שטייניץ את המתמחים ב"בריונות, אלימות ואיום על חיי אדם". לדברי שר האוצר, המתמחים "מרוויחים טוב מאוד".

למרות תלונותיהם החוזרות ונשנות של המתמחים על שכר נמוך, שטייניץ דווקא מציג נתונים אחרים. "על פי נתוני ההסתדרות הרפואית, רופא מתמחה מרוויח 17 אלף שקל", אומר שר האוצר, "בסוף ההסכם, השכר החדש של רופא מתחיל יהיה 22 אלף שקל ובפריפריה 27 אלף", טוען השר. "הרופאים במרכז הארץ מרגישים שהם מקופחים", מסביר שטייניץ, "משום שבהסכם הפריפריה תקבל יותר, ובצדק".

שר האוצר ממשיך ומעביר ביקורת קשה מאוד על הרופאים המתמחים. לדבריו, הם נוהגים כבריונים: "אני מתנגד לבריונות ואלימות בשיטות של איום על חיי אדם כדי לקבל עוד כספים", אומר השר, "כשעובדי חברת החשמל מאיימים, אנחנו מזדעזעים. 'הם יורידו את השאלטר, יפסיקו את החשמל לבתי חולים, למכונות ההנשמה'".

אתמול: בג"ץ מציע לפתוח את ההסכם

בג"ץ דן אמש בעתירת המתמחים נגד פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, שביטל את התפטרותם. השופט חנן מלצר הודיע לנציגי המתמחים והמדינה כי עליהם להשיב עד ליום חמישי להצעתו, שלפיה ייפתח מחדש ההסכם הקיבוצי שנחתם רק לאחרונה.

מלצר הודיע לנציגי הצדדים כי הוא "מאוד ממליץ" למדינה, כלשונו, לדון מחדש בסעיפי ההסכם הקיבוצי וביקש מהמדינה ומנציגי המתמחים לנהל הידברות על בסיס אחת הדרישות שהציגו האחרונים.
לפי אותה הדרישה, יזכו הרופאים המתמחים למענק בגובה 25,000 שקלים לכל שנת התמחות - וללא תמורה מצדם.

לפי ההערכות, יקיים בג"ץ כמה דיונים בעתירה, אך בסופו של יום לא יהפוך את הפסיקה של בית הדין לעבודה. השופט מלצר נזף במהלך הדיון בנציגי המתמחים ואמר להם: "זה לא נראה טוב שלא הגעתם לשתי פגישות הידברות". הוא אף פנה למתמחים בבקשה לשקול שוב לחדש את ההידברות עם האוצר, ואמר שלדעתו הפערים בין הצדדים אינם מהותיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת