מנהלי מחלקות הפכו למתמחים: "איכילוב יקרוס תוך יום-יומיים"

לאחר התפטרות המתמחים הבוקר, נאלצו רופאים בכירים ומנהלי מחלקות בבתי החולים לתפקד כמתמחים לכל דבר. "עשיתי תורנות חדר מיון בפעם האחרונה לפני 18 שנה", אמר מנהל החטיבה האורטופדית באיכילוב. רופאים אחרים הזהירו: "החולים יהיו במהרה בסכנת חיים"

עם התפטרות מאות מתמחים הבוקר, נכנסה מערכת הבריאות לכוננות חירום. רופאים בכירים, מומחים ומנהלי מחלקות מצאו עצמם מתפקדים כמתמחים - עורכים סבבים אצל חולים, לוקחים בדיקות דם ומתקינים גבסים.

פרופ' ניר גלעדי, מנהל מחלקת נוירולוגיה בבית החולים איכילוב בתל אביב, עזב את משרתו הרגילה כמנהל המחלקה ועובד היום כמתמחה לכל דבר. "החיסרון הוא מאוד קשה", אמר לחדשות 2, "והטיפול בחולים נפגע".

"ביטלתי את כל ההתחייבויות שלי לימים הקרובים, אי אפשר יהיה להחזיק לאורך זמן", הוסיף. "המערכת תקרוס תוך יום יומיים. אני אקרא למומחים אחרים מהמכונים והמרפאות. אם כולנו נעבוד כמתמחים, נאחר למשל בגילוי סרטן, מדובר בזמן יקר וכל דקה קריטית. זה המחיר שהציבור ישלם על האטימות של הממשלה והעומד בראשה".

"אי אפשר לתפקד כך בלי לסכן את בריאות החולים"

ד"ר מוטי פריד, סגן מנהל מחלקה פנימית י' באיכילוב הסביר, "אנחנו לבד עם 37 חולים במחלקה פנימית, וכל חולה פה נמצא במצב אקוטי. אחר הצהריים יהיה פה סטאז'ר תורן שאי אפשר להשאיר אותו לבד, מישהו מאיתנו יהיה איתו עד מחר בבוקר".

"אני לא יודע איך אפשר לתפקד כך מבלי לסכן את בריאות החולים", הזהיר ד"ר פריד. "תוך יום יומיים נהיה במצב של סכנת חיים". פרופסור משה סלעי, בדרך כלל מנהל חטיבה אורטופדית באיכילוב, מתפקד היום כרופא תורן בחדר המיון: "עשיתי תורנות במיון בפעם האחרונה לפני 18 שנה".

שר האוצר: "אל תשברו את הכלים, את החוק ואת החולים"

"אני קורא לרופאים ולמתמחים שקיבלו בהסכם הזה תוספות משמעותיות, לחזור ולדבר איתנו", אמר במסיבת עיתונאים בצהריים שר האוצר יובל שטייניץ. "אני חושב שגם אם הייתה מחלוקת ועיצומים אין מקום לפגוע בבריאות הציבור ובחיי החולים. אני רוצה להגיד לרופאים, מתוך הערכה עצומה, ולמתמחים בפרט - עם כל הכבוד למסירות ולמקצועיות אף אדם, ויהיה מוכשר ככל שיהיה איננו עומד מעל החוק ושלטון החוק. ושום כישרון ושום מסירות שצריך להוקיר אינם מקנים לבעליהם את הזכות לא לכבד הסכמים".

"כמובן שלא ניתן לפרוץ הסכם, כך אמר בית הדין לעבודה", הוסיף שטייניץ. "אך אנחנו מחפשים דרכים יצירתיות במסגרת ההסכם לשפר דברים מסוימים כולל תוספות שעולות כסף נוסף בעבור תמורות מסוימות או הקדשת זמן מלאה ואנחנו מוכנים ללכת בכיוון הזה. אני קורא לא לשבור את הכלים, לא לשבור את החוק ולא לשבור את החולים, אלא לחזור להידברות שחבל שהופסקה כך אתמול".

שר האוצר אמר עוד: "ישנה מגמה לתקוף את אנשי האוצר ופקידי האוצר המסורים. זה אולי יותר קל מלהתווכח ויכוחים פנימיים או מלבקר את בוררות העליון - לא נוח לבקר את הגורמים האלו, אז מנסים לפגוע בפקידי האוצר, אילן לוין ואחרים".

"אפשר שתהיה מחלוקת על כל דבר, אבל סך הכל כשמדברים על רופאים גם בתחילת דרכם, זה לא שכר נמוך. כשמדברים על רופאים עם וותק של 20 שנה - לא תמצאו כזה שמרוויח פחות מראש ממשלת ישראל. לא כולל עוד תוספות", תקף שטייניץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת