מלחמה בהשמנה: בני 8 יקבלו תרופות נגד כולסטרול

ארגוני בריאות ישראליים מפרסמים היום הנחיות חדשות למניעה מוקדמת של מחלות לב - אחד מגורמי התמותה המרכזיים בישראל. לפי ההנחיות, ילדים ייבדקו החל מגיל שנתיים ובני 8 יקבלו תרופות סטטינים, שבדרך כלל לא ניתנות לגיל הרך. המבקרים טוענים: דור שלם ימצא עצמו מטופל בתרופות

1 מכל 4 ילדים בישראל - שמן

נלחמים בהשמנה בישראל: ילדים יעברו בדיקות לזיהוי רמת כולסטרול ושומנים בדם החל מגיל צעיר, כך לפי הנחיות מיוחדות שפרסמו ארגוני בריאות ישראליים, עליהן דווח הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

כל ילד בארץ הסובל מעודף משקל, או שיש במשפחתו היסטוריה של מחלות לב, יעבור בדיקות סקר לזיהוי רמת הכולסטרול ושומני הדם שלו, כבר מגיל שנתיים. ילדים מגיל 8 שסובלים מרמת שומנים גבוהה בדם ומצבם אינו משתפר באמצעות דיאטה, יטופלו בתרופות המיועדות להורדת רמת הכולסטרול.

מחלות לב וכלי דם הן אחד מגורמי התמותה הנפוצים ביותר בעולם המערבי. כיום ידוע כי הגורם העיקרי להן, טרשת עורקים, מתחילה כבר בגיל מוקדם ובאה לידי ביטוי רק בשלב מאוחר יותר. השכבה הטרשתית בעורק מתעבה, חוסמת את מעבר הדם וכך נגרם נזק למוח או ללב.

דור שלם יגדל על תרופות?

ממחקרים שונים עולה כי 10%-13% מהילדים סובלים מערכים גבוהים של כולסטרול. מטרת ההנחיות של האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, יחד עם החברה לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים, החברה הישראלית לפדיאטריה קלינית והחברה לרפואת ילדים בקהילה, היא לאתר את הילדים הנמצאים בסיכון גבוה ולמנוע מראש את הסיכוי להתקף לב בגיל מאוחר יותר.

עוד לפי ההנחיות, במקרה של ילדים הסובלים מרמות שומנים גבוהות בדם יש להקפיד כבר מגיל שנתיים-שלוש על תזונה בעלת תכולת שומן רווי נמוכה, ללא שומן טרנס, והמרה של סוכרים פשוטים כמו ממתקים - לפחמימות מורכבות.

תרופות הסטטינים להורדת כולסטרול שיינתנו לילדים החל מגיל 8, לא משמשות בדרך כלל לטיפול בגיל הרך. המתנגדים להנחיה זו טוענים שאין מספיק נתונים על השפעות השימוש בגיל כה צעיר וישנה דאגה שאוכלוסיה נרחבת ביותר של ילדים תמצא עצמה משתמשת בתרופה תחת משטר תזונתי קפדני.

לפי הפרסום ב"ידיעות אחרונות", 1 מכל 4 ילדים בישראל מגיל 5-7 מוגדר "שמן". שליש מהילדים העניים - שמנים ו-70% מהילדים השמנים בגילאי 6-10 יגדלו להיות מבוגרים שמנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת