הרופאים המתמחים הודיעו על התפטרות: "האוצר ניצח - הרופאים והחולים הפסידו"

לאחר שמאות מהם לא הגיעו הבוקר לבתי החולים וגרמו לשיבושים בפעילות, הודיעו נציגי הרופאים המתמחים על מימוש מכתבי ההתפטרות. "הפקידות מתנשאת וסובלת משכרון כוח", האשים ד"ר גבי הרן. " לצערנו, במדינה עד שלא מגיע אסון אין התערבות". המתמחים קראו לרה"מ נתניהו להתערב באופן פעיל בפתרון המשבר

במסיבת עיתונאים שכינסו בתל אביב, הודיעו הרופאים המתמחים על מימוש מכתבי ההתפטרות של מאות מהם נוכח כשלון המשא ומתן עם האוצר - זאת לאחר שפגישה נוספת בין נציגי האוצר למנהלי בתי החולים איכילוב, שיבא ורמב"ם - אתמול בשעות הערב הסתיימה ללא תוצאות. את מסיבת העיתונאים של המתמחים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

עד לשעה 10:00, מאות מתמחים לא הגיעו לעבודתם בבתי החולים השונים בארץ:

•באיכילוב נעדרים מעבודתם 104 רופאים מתמחים

•ברמב"ם נעדרים 77 מתמחים, מתוך 220 שעובדים בבית החולים

•בבני ציון נעדרים 18 מתמחים מעבודתם

•בבית החולים מאיר נעדרים 71 רופאים מתמחים

•בבית החולים אסף הרופא לא הגיעו הבוקר לעבודה 7 מתמחים

ד"ר אורן פלדמן, מתמחה שהתפטר מבית החולים רמב"ם, אמר במסיבת העיתונאים כי "אנו נלחמים על כך שתמשיך להיות לנו רפואה שווה לעניים ועשירים ולא רפואה פרטית לבעלי הון. ההסכם נחתם בגניבה, אין לו תוקף מוסרי. הוא שהוביל אותי לוותר על מקצוע הרפואה שיקר לי כל כך".

"מי שאומר היום שלא ניתן לפתוח את ההסכם, חתם עליו כשאלף מתמחים הגישו מכתבי התפטרות וכשמאות רופאים כתבו עצומות ומחו", אמר ד"ר פלדמן. "מי שידו לא רעדה ולא הבין את תחושת התסכול הוא זה שצריך לפתור היום את הבעיה". הוא פנה לראש הממשלה נתניהו: "עליך לגלות מנהיגות, לקחת את המושכות לידיים ולראות את האינטרס הלאומי של ישראל. אנא התערב ופתור את המשבר הזה".

ד"ר גבי הרן, שהתפטר מבית החולים מאיר אמר כי "פקידות מתנשאת וסובלת משכרון כוח. משרתי הציבור הם הפכו אותנו לאויבי האומה. בעליונות אין קץ השתמש אילן לוין (הממונה על השכר באוצר) בבית הדין לעבודה, אותו לא טרח לכבד לאורך הדרך".

"אנו ניצבים בפניכם בתחושת צער וחרדה על כך שהמשבר לא מגיע לידי פתרון", אמר ד"ר הרן, ממובילי המאבק. "אנו מנהלים מאבק צודק, ערכי ומוסרי. אין אנו יכולים להתמודד עם האוצר, אנו רופאים. האוצר ניצח, החולים והרופאים הפסידו. לצערנו, במדינה עד שלא מגיע אסון אין התערבות. עשינו כל מה שניתן, הפתרון נמצא בידיו של ראש הממשלה שלמרות הרושם שהבין את המצוקות לא התערב באופן פעיל להשגת פתרון".

לאחר ההאשמות נמסר מלשכתו של נתניהו כי "כפי שהבטיח ראש הממשלה למתמחים בפגישתם הוא פועל גם עכשיו כדי למצוא פתרון. ראש הממשלה ביקש מהמתמתחים שהות של שבועיים והוא מצפה מהם לגלות אחריות".

רמב"ם מצמצם פעילות

ברמב"ם בחיפה הודיעו כי בית החולים נאלץ לצמצם את פעילותו. במסגרת זו חדר המיון יקבל מקרים דחופים בלבד, ומיון נשים נסגר לפעילות. מרמב"ם נמסר עוד כי חולים המוזמנים לפעולות סלקטיביות מתבקשים להתקשר למרכז המידע בטלפון 1-700-50-51-50 ולהתעדכן לגבי המחלקות והמרפאות הרלוונטיות.

"בית החולים נכנס באופן מיידי למתכונת חירום", אמר ד"ר מיקי הלברטל, סגן מנהל בית החולים רמב"ם, בשיחה הבוקר עם חדשות 2. "לא נוכל לתפקד בצורה רגילה במצב הנוכחי. ההשפעות הן בכל בית החולים, אנחנו מצמצמים ניתוחים ופעילות מחלקות וכך גם פעילות במיון. אנחנו קוראים לקהל בחיפה: מי שיכול – שיימנע מלהגיע לבית החולים".

"המשבר הוא לא עם המתמחים שלנו, הם אנשים טובים שנבחרו בקפידה", ציין ד"ר הלברטל. "משבר האמון הוא הרבה מעלינו, בין המערכת השלטת לאנשים שעובדים בשטח. אנחנו קוראים לכל המערכת וגם לאוצר – יש לכם אחריות שצריכה לבוא לידי ביטוי בשטח, קבלו את ההחלטות הנכונות".

הלברטל הוסיף, "אנחנו כבר פנינו למשרד הבריאות בבקשה להסית חולים מהמיון שלנו ואנחנו פונים לקהל שנמצא באזור האשפוז שלנו להימנע מלהגיע לחדר מיון". הוא פירט על פעילות בית החולים: "אין כרגע מחלקות שלא יפעלו אבל יש לנו מצוקה קשה במחלקות האורטופדיות, יש לנו מצוקה מאוד גדולה בחדר לידה ומיון נשים, מחלקות הילדים נשארו ללא מתמחים ומחלקות הפנימיות חלק ניכר מהמתמחים התפטרו. כרגע דוחים חולים שמגיעים לפעילות אמבולטורית ללא ספק יש סכנה לחיי אדם".

מנהל מחלקה ברמב"ם: "אנשים ימותו או יישארו נכים"

דורון נורמן, מנהל מחלקה אורטופדית ב' בביה"ח רמב"ם, נשמע הבוקר פסימי למדי. "אנחנו על סף קטסטרופה. המתמחים לא הגיעו הבוקר לעבודה ואלה שנשארו הם מתורנויות לילה, והם יעזבו בקרוב", אמר ד"ר נורמן בראיון לגלי צה"ל. "בעוד כמה דקות אני אמור להיכנס לניתוח ואני אמור לבצע את הניתוח ללא עוזרים. מי יטפל בחולים? אין שום אופציה שבעולם לפתור את זה".

"גם אם אני אשב בחדר מיון כל היום וכל הלילה - אני רק בן אדם אחד. בדרך כלל יש מומחה אחד ו-4 מתמחים בתורנות לילה. אני מציע לאנשים לא להגיע לבית חולים. האוצר מטפל בטבלאות אקסל אבל אנחנו מטפלים בבני אדם. אנשים ייפגעו וימותו. הם פשוט ימותו או שיישארו נכים. ניאלץ לסגור את המיון האורטופדי ברמב"ם".

הרופאים הבכירים והסטאז'רים התייצבו לצד המתמחים

לאחר דברי הרופאים המתמחים הבוקר, כינסו הרופאים הבכירים והסטאז'רים מסיבת עיתונאים בה התריעו על קריסת מערכת הבריאות. "אנחנו ניתן את שירותי החירום אבל מערכת הבריאות במרכז הארץ עובדת מעכשיו במתכונת חירום בלבד", אמר פרופ' צבי קליין מביה"ח מאיר.

"מרפאות החוץ יהיו סגורות, ניתוחים אלקטיביים לא יבוצעו, בדיקות אלקטיביות שמבוצעות במחלקות הרנטגן, מחלקות איזוטופים, מיפויים. לא יבוצעו כל הדברים שאינם דחופים כמו חדרי לידה או טיפולים נמרצים", הוסיף.

אלעד בן ארצי, נציג הסטאז'רים, הביע תמיכה בהתפטרות המתמחים ואמר כי הסטאז'רים יילכו בעקבותיהם. "למעלה ממחיצתנו, 330 איש במספר, מצהירים כי בסיום שנת הסטאז' לא נתחיל להתמחות כרופאים בבתי החולים בישראל אלא נמצא חלופות מחוץ לכותלי מערכת הבריאות הציבורית. הודענו על כוונתנו זו לרופאים הבכירים ולמנהלי המחלקות בבתי החולים השונים, האחרונים קיבלו את הצעתנו זו בעצב אך בהבנה".

"מרגע זה, כאשר מכתבי ההתפטרות של עמיתנו המתמחים נכנסים לתוקף נעשה אנו את כל שביכולתנו כדי להימנע ממצב שבו אנו הסטאז'רים שעדיין איננו רופאים ואין לנו רישיון לעסוק ברפואה לסתום את החור הגדול שנפער במערכת", הוסיף. "לא נסכים לשאת באחריות על המחלקות, נסרב לחתום על מרשמים לתרופות, ולא נעבור על החוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת