המתמחים יודיעו הבוקר: מממשים ההתפטרות

הרופאים המתמחים צפויים להודיע הבוקר על מימוש מכתבי ההתפטרות של מאות מהם נוכח כשלון המו"מ עם האוצר. אמש הסתיימה ללא תוצאות פגישה בין נציגי האוצר למנהלי בתי"ח שנתפסים כתומכים במחאת המתמחים

המגעים כשלו: משרד הבריאות פותח כבר הבוקר חדר מצב על מנת להיערך להתפטרותם של מאות רופאים מתמחים. רבים מהם שהגישו מכתבי התפטרות הודיעו שכבר הבוקר לא יגיעו לבתי החולים, ולא ימתינו להכרעת בית הדין הארצי לעבודה בהמשך היום, באשר לצווי המניעה שביקשה המדינה.

במסיבת עיתונאים שיכנסו הבוקר, צפויים הרופאים המתמחים להודיע על מימוש מכתבי ההתפטרות של מאות מהם נוכח כשלון המשא ומתן עם האוצר. זאת, לאחר שפגישה נוספת בין נציגי האוצר למנהלי בתי החולים איכילוב, שיבא ורמב"ם - הסתיימה ללא תוצאות. הפגישה היתה ניסיון נוסף להפעיל לחץ על המתמחים לאחר שמוקדם יותר התפוצץ המשא ומתן בין הצדדים כשהפערים עדיין עצומים.

ד"ר אורן פלדמן המתמחה ברפואת ילדים בבית החולים רמב"ם, אומר הבוקר לחדשות 2 כי הוא מתכוון לכבד את ההתחייבות שנתן בפני השופטת באופן אישי. "לצערי אני מכיר כאלה שלא יגיעו הבוקר לעבודתם", הוא מציין.

"לאחר שהופסקו המגעים, קשה לנו לשדר אופטימיות כלפי חוץ, ועל כן קשה לנו למנוע מכל המתמחים לממש את התפטרותם", אומר פלדמן.
"מאז תחילת הדיונים לא התקדמנו בכלום עם משרד האוצר, שנותר עיקש מהשנייה הראשונה. האמירה של נציגי האוצר שלא ניתן להעביר כספים מכיס אחד לשני, או לחילופין להמשיך לדרוש עבודה נוספת על העבודה הקשה שהמתמחים עושים ממילא, היא אבסורד", מציין ד"ר פלדמן.

"במידה ובית הדין יוציא צווי מניעה, כאזרח שומר חוק אצטרך לכבד אותו, אך הזעם, התסכול ותחושת העלבון הם כה גדולים שאני חושש מהתגובה של כל אחד ואחד".

אמש נפגשו אנשי האוצר עם מנהלי בתי החולים

אמש דיווחנו לראשונה על הפגישה הצפויה בין הצדדים. הסיבה שהיא התכנסה דווקא עם מנהלי בתי החולים הללו, הייתה שאותם מנהלים נתפסים ככאלו שתומכים במאבק המתמחים ויש אפילו שמגדירים אותם כ"המנוע שמאחורי המאבק". נוכח הפיצוץ במו"מ מדובר בניסיון לקדם פשרה דרך אלו שנתפסים כבעלי השפעה גדולה מאד על המתמחים.

בתוך כך, גורמים הקשורים למו"מ טוענים כי הוא מיצה עצמו והוא לא צפוי להוביל לפיתרון. זאת, כיוון שהאוצר לא יכול לפרוץ את מסגרת ההסכם שכבר נחתם עם ההסתדרות הרפואית מצד אחד, ומצד שני - המתמחים לא מוכנים להסתפק במה שההסכם כבר מציע.

לפיכך, מסבירים אותם גורמים, כי הדרך היחידה לפתור את המשבר היא באמצעות התערבות ישירה של ראש הממשלה שמשמש כזכור גם כשר הבריאות. לפני מספר שבועות בתחילתו של המו"מ עם המתמחים, גורמים באוצר הסבירו שישנו קושי גדול לפתוח את ההסכם משום שהדבר עלול להביא לפתיחת הסכמים אחרים שנחתמו עם קבוצות עובדים אחרות במשק, ובכך עלול להוות תקדים מסוכן.

נציגי המתמחים נטשו את המו"מ בזעם

מוקדם יותר אתמול, הסתיימה פגישתם של נציגי הרופאים המתמחים ומשרד האוצר ללא כל תוצאה - בתום חמש שעות של דיונים. הפגישה הסתיימה בנטישתם של נציגי המתמחים בזעם, משום שלטענתם לא הוצג להם שום דבר חדש במהלך הפגישה.

הדיון בין הצדדים התפוצץ, לאחר שאנשי האוצר הבהירו כי אין בכוונתם לפתוח את ההסכם עם הרופאים. המתמחים איימו לשוב ולפנות לראש הממשלה לפתור את המשבר, ואם זה לא ייפתר - ימומש איומם להתפטר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת