ניסיון אחרון למנוע ההתפטרות: באוצר ייפגשו עם מנהלי בתיה"ח התומכים במתמחים

פרסום ראשון: נציגי האוצר ייפגשו הלילה עם מנהלי בתי החולים איכילוב, תל השומר ורמב"ם, המזוהים כתומכים במתמחים ויש המגדירים אותם כ"מנוע" מאחורי המאבק. גורמים הקשורים למו"מ אומרים, כי המו"מ מיצה עצמו ועל ראש הממשלה להתערב באופן ישיר במשבר

אחרי ששוב התפוצץ המשא ומתן בין נציגי האוצר למתמחים, הערב אנו מדווחים לראשונה כי נציגי האוצר ייפגשו הלילה עם מנהלי בתי החולים איכילוב בתל אביב, שיבא בתל השומר ורמב"ם בחיפה.

הסיבה לפגישה דווקא עם מנהלי בתי החולים הללו, היא שאותם מנהלים נתפסים ככאלו שתומכים במאבק המתמחים ויש אפילו שמגדירים אותם כ"המנוע שמאחורי המאבק". נוכח הפיצוץ במו"מ מדובר בניסיון לקדם פשרה דרך אלו שנתפסים כבעלי השפעה גדולה מאד על המתמחים.

בתוך כך, גורמים הקשורים למו"מ טוענים כי המו"מ מיצה עצמו והוא לא צפוי להוביל לפיתרון. זאת, כיוון שהאוצר לא יכול לפרוץ את מסגרת ההסכם שכבר נחתם עם ההסתדרות הרפואית מצד אחד, ומצד שני - המתמחים לא מוכנים להסתפק במה שההסכם כבר מציע.

לפיכך מסבירים אותם גורמים, הדרך היחידה לפתור את המשבר היא באמצעות התערבות ישירה של ראש הממשלה שמשמש כזכור גם כשר הבריאות. לפני מספר שבועות בתחילתו של המו"מ עם המתמחים, גורמים באוצר הסבירו שישנו קושי גדול לפתוח את ההסכם משום שהדבר עלול להביא לפתיחת הסכמים אחרים שנחתמו עם קבוצות עובדים אחרות במשק, ובכך עלול להוות תקדים מסוכן.

נציגי המתמחים נטשו את המו"מ בזעם

מוקדם יותר דיווחנו כי פגישתם של נציגי הרופאים המתמחים ומשרד האוצר הסתיימה הערב ללא כל תוצאה - בתום חמש שעות של דיונים. הפגישה הסתיימה בנטישתם של נציגי המתמחים בזעם, משום שלטענתם לא הוצג להם שום דבר חדש במהלך הפגישה.

הדיון בין הצדדים התפוצץ, לאחר שאנשי האוצר הבהירו כי אין בכוונתם לפתוח את ההסכם עם הרופאים. המתמחים איימו לשוב ולפנות לראש הממשלה לפתור את המשבר, ואם זה לא ייפתר - ימומש איומם להתפטר.

מחר בצהריים אמורים שני הצדדים להגיש לבית הדין לעבודה דיווחים בכתב על ההתקדמות במשא ומתן עד לאותו הרגע. כמו שזה נראה כרגע, הדיווחים הללו לא אמורים להיות מעודדים. בהתאם לאותם הדיווחים, בית הדין אמור להכריע כיצד יש להתנהל בהמשך: האם לתת הזדמנות נוספת למשא ומתן, או לדון בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה למתמחים, שיאסרו עליהם להתפטר בבת-אחת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת