פשרה זמנית: המתמחים דחו את ההתפטרות ב-48 שעות

בית הדין הארצי לעבודה, שדן בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה ל-707 הרופאים המתמחים שאמורים היו להתפטר היום ממשרותיהם בבתי החולים ברחבי הארץ, קיבל את הצעת הפשרה של המתמחים לדחות את ההתפטרות ביומיים על מנת לאפשר את המשך המשא ומתן בין הצדדים בניסיון להגיע להבנות

ניסיון אחרון למשא ומתן: בתום דיון ממושך ואינטנסיבי בבית הדין הארצי לעבודה בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה ל-707 המתמחים שתכננו לעזוב היום את בני החולים, הוחלט לקבל את הצעת המתמחים ולאפשר דחייה של 48 שעות להתפטרות ההמונית.

נשיאת בית הדין השופטת נילי ארד החליטה לאפשר את המשך המשא ומתן בין המתמחים לאוצר ולהסתדרות הרופאים, זאת בניסיון למנוע את ההתפטרות ההמונית. קודם לכן הציעה המדינה לדחות את ההתפטרות ב-10 ימים, אולם בתום התלבטות קשה, סירבו המתמחים להצעה זו והסכימו לדחייה בת יומיים בלבד.

המדינה ביקשה מבית המשפט להורות למתמחים לממש את מכתבי ההתפטרות באופן מדורג ולא בתוך ימים בודדים, זאת כדי למתן את הפגיעה במערכת. המתמחים עצמם מתנגדים לבקשה, וטוענים שמדובר בפגיעה בחופש העיסוק.

"תכנית הנקמה" במתמחים

אתמול בערב חשפנו את "תכנית הנקמה" של המדינה ברופאים. הממונה על השכר במשרד האוצר ונציב שירות המדינה חיברו בשבוע שעבר מסמך ובו צעדי הענישה נגד הרופאים המתמחים שהודיעו על התפטרותם. על נייר מסמכים רשמי של משרד האוצר מפורטים צעדי הפעולה נגד המתמחים תחת הכותרת: "המשך היערכות המדינה להתפטרות המתמחים בבתי החולים הממשלתיים".

על פי המסמך, מכניסת ההתפטרות לתוקף יוחזר מיד כרטיס העובד ואישור הכניסה לבית החולים. בנוסף, יוחזר הציוד השייך למעביד כמו מחשבים וטלפונים ניידים. במסמך מדגישים כי למתפטרים אי זכאות להשלמת פיצויי פיטורים בשיעור של 2.33% מפיצויי הפיטורים בעד כל חודש עבודה.

במכתב מדגישים ומזהירים כי לרופאים לא תהיה זכות חזרה להתמחות, וכי ניתנה הנחייה לפעול לאיוש המשרות שיתפנו בעקבות ההתפטרות. עוד נכתב כי מתמחה שגר בדיור בית חולים יידרש לפנות את דירתו כבר מחר עם כניסת ההתפטרות לתוקף וכי לא תהיה זכאות מיידית לדמי אבטלה.

כותבי המסמך ביקשו ממנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו אליו נשלח המכתב, להוציא הבהרה בנוגע לנקודות אלו, כדי שהמתמחים ידעו מבעוד מועד מהן ההשלכות של ההתפטרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת