התכנית של ליצמן: רופאים מחו"ל במקום המתמחים המתפטרים

רגע לפני כניסת התפטרות המתמחים לתוקף, מגבש סגן שר הבריאות בתמיכת ראש הממשלה יוזמה חדשה להצלת בתי החולים מקריסה. לפי ההצעה, את מקומם של המתמחים שיעזבו מחרתיים את עבודתם יתפסו רופאים שלמדו באירופה וטרם הוסמכו לעבוד בישראל. במקביל, בפרקליטות ביקשו להוציא צווי מניעה בדרישה לבצע את ההתפטרות באופן הדרגתי

פחות מ-48 שעות לפני שבתי החולים יתרוקנו מהמתמחים המתפטרים, מתגבש פתרון לסוגיה שיזם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, וזכה לתמיכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

טור מיוחד: הניתוח נכשל, וגם החולה מת / אסף יחזקאלי

לפי התכנית, יגויסו כמתמחים מאות רופאים ישראלים שלמדו במדינות אירופיות שונות, דוגמת הונגריה, איטליה ורומניה. הם עברו את מבחני ההסכמה של האיחוד האירופי ויכולים לעבוד במדינות החברות בו, אך העסקתם בישראל תלויה במעבר מבחני ההסמכה של משרד הבריאות.

חלק מבין אותם רופאים טרם ניגשו למבחני ההסכמה בארץ, אך לפי המהלך המתוכנן - ייזכו לפטור מלעבור אותם ויוכלו להתחיל באופן מיידי לעבוד כרופאים מתמחים בישראל, במקום אלו שהתפטרו מעבודתם.

בלשכתו של ליצמן אישרו כי נתניהו הביע תמיכה במהלך, לצד שורה ארוכה של רופאים בכירים. בין התומכים גם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו  - ומנכ"ל בית החולים "הדסה" בירושלים, פרופ' שלמה מור יוסף.

הפרקליטות ביקשה צווי מניעה, המתמחים מתכוונים להתעלם

אל שורת הבכירים יצטרפו מנהל בית החולים "רמב"ם" בחיפה, פרופ' רפי ביאר, וכן פרופ' גבי ברבש, מנהל המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב). 

על רקע הדברים, פנו הערב בפרקליטות המדינה לבית הדין לעבודה בתביעה להוציא צווי מניעה נגד המתמחים. הם לא דורשים לבטל את התפטרותם, אלא לבצע אותה באופן הדרגתי כדי למנוע קריסה מוחלטת של מערכת הבריאות. כבר הערב הצהירו עשרות רבות של מתמחים כי אם צווים אלה אכן יוצאו, הם יישקלו בחיוב להפר אותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת