בהסתדרות מאיימים: נשבית את מעונות ניצולי השואה תשושי הנפש

נמשך המאבק נגד הפרטת ההוסטלים לניצולי השואה: בהסתדרות מאיימים לסגור את המעונות בשער מנשה ובפרדסיה, זאת כדי למנוע את מעברם לקבלן: "לא ייתכן שעובדים המטפלים בניצולי שואה ינוצלו על ידי קבלן". עם חשיפת התנאים הקשים בהם מוחזקים הקשישים במעונות בחדשות 2 הצהיר רה"מ שיחזיר את ההוסטלים לניהול המדינה

הסתדרות העובדים מאיימת להשבית את הפעילות בהוסטלים לניצולי שואה תשושי נפש בפרדסיה ובשער מנשה, זאת בשל הכוונה למסור את הפעלתם לקבלן.

"לא ייתכן שעובדים המטפלים בניצולי שואה, ינוצלו על ידי קבלן שמתחלף כל כמה שנים כשהם צריכים מדי יום לחשוש מפיטורים במקום לטפל בניצולי שואה", אמר אריאל יעקובי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה.

ההוסטלים לניצולי שואה הופרטו לפני כמה שנים ונמסרו לניהול האגודה לבריאות הציבור. בתחקיר ששידרנו בחדשות 2 נראו אנשי הצוות בהוסטל בפרדסיה מעירים את ניצולי השואה לרחצה בחמש לפנות בוקר, זאת בשל מחסור בכוח אדם במשמרת הבוקר. במקביל, פרסם משרד הבריאות דוחות ובהם ממצאים חמורים על התנאים במקום, על מחסור בכוח אדם, בציוד ובמזון.

רה"מ הבטיח, אך משרד הבריאות פרסם מכרז חדש

בעקבות הממצאים הללו החליט משרד הבריאות להפסיק את ההתקשרות עם האגודה לבריאות הציבור. ממצאי התחקיר ודוחות משרד הבריאות עוררו סערה ציבורית, שבעקבותיה קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקור פתע באחד ההוסטלים, ואף הכריז על הכוונה להחזיר את ההוסטלים לניהול המדינה. ולמרות הדברים הללו, פרסם משרד הבריאות מכרז חדש להפעלת המקום בידי קבלן חיצוני, מכרז שאמור להינעל בשבוע הבא.

לדברי ההסתדרות, תנאי המכרז ינציחו את תנאי ההעסקה הנצלניים וימשיכו את הפגיעה בניצולי השואה. יושב ראש האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, קורא לממשלה לקלוט את העובדים בהוסטלים כעובדי מדינה: "מדובר באחריות חברתית של המדינה. המדינה חייבת לתת את השירותים החברתיים והיא גם לא יכולה לזלזל בהם".

בהסתדרות מאיימים כאמור לפתוח בשביתה עוד השבוע, אם תביעתם לקלוט את העובדים כעובדי מדינה תידחה.

משרד האוצר: העובדים עושים שימוש ציני בניצולי השואה

ממשרד הבריאות נמסר כי "מטרת משרד הבריאות לשמור על איכות טיפולים טובה לאוכלוסייה זו. סגן שר הבריאות בוחן בימים אלה את כל האפשרויות, מתוך כוונה להסדיר בעיה זו, לרווחת השוהים בהוסטלים ולמען המטפלים בהם".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "כידוע, אשפוז של קשישים סיעודיים ממומן באופן מלא על ידי המדינה אך מסופק, רובו ככולו, בידי מפעילים פרטיים וציבוריים רבים בכל חלקי הארץ. ההוסטלים המדוברים גם כן אינם בבעלות המדינה ובימים אלה נידונה תביעתם של חלק מעובדי ההסוטלים להיות מוכרים כעובדי מדינה בבית המשפט ויש להמתין לפסיקתו בעניין.

יש להצר על כך שעובדי ההוסטלים עושים שימוש ציני בקשישים המטופלים על ידם על מנת לקדם אינטרסים אישיים שלהם, תוך עקיפת בית המשפט וההליכים המקובלים. חשוב לציין כי מצב העובדים בהוסטלים עומדת בתקנים של משרד הבריאות, ועדיין, משרד האוצר הביע נכונות להגדיל את התקציב בכדי לאפשר הגדלה של כח האדם בהוסטלים המדוברים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת