מרד הרופאים: לא נחתום בשעון הנוכחות

מאות רופאים החליטו למרוד בהסכם בין ההסתדרות הרפואית למדינה - הפעם נגד ההסכמה על שעון הנוכחות. החל מהערב מופצת עצומה בקרב כלל הרופאים שבה הם מבטיחים שלא להשתמש בשעון הנוכחות, זאת נוכח חוסר שביעות רצונם מההסכם שנחתם. יוזם העצומה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "אנחנו רוצים להבהיר שההסכם פוגע בנו"

הרופאים פותחים חזית נוספת - הפעם נגד שעון הנוכחות. מאות רופאים החלו הערב לחתום על עצומה נגד ההסכם בין ההסתדרות הרפואית למדינה, ובו התחייבות מפורשת שלא לעשות שימוש בשעון הנוכחות שצפוי להיכנס לתוקף כחלק מההסכמות שנחתמו.

מאחורי העצומה עומד ד"ר צבי קליין מבית החולים "מאיר" בכפר סבא, שסיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי מרגע לרגע העצומה צוברת יותר ויותר תומכים. "העצומה כוללת מספר משפטי מפתח", מספר ד"ר קליין. "בין השאר אנחנו מבהירים כי ההסכם גורם עוול לעובדים. בנוסף, אנו קוראים ומתחייבים שלא להחתים על שעון נוכחות".

כצעד נוסף, החלו הרופאים בהקמת ארגון יציג אלטרנטיבי, שיחליף את ההסתדרות הרפואית. במקביל להפצת העצומה, מחתימים הרופאים את חברי ההסתדרות הרפואית גם על החברות בארגון החדש.

הרופאים בפריפריה תומכים בהסכם

הערב נפגש סגן שר הבריאות יעקב ליצמן עם נציגי הרופאים המתמחים ודן עמם בפרטי ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית למדינה. הפגישה הוגדרה כחיובית והתנהלה באווירה טובה. סגן שר הבריאות הבהיר כי אין כל אפשרות לפתוח את ההסכם הקיבוצי שנחתם כחוק, אך הבטיח לסייע למתמחים.

נציגי המתמחים, בראשות ד"ר יונה וייסבוך, יו"ר עמותת מרש"ם, הסבירו את המהלכים שהביאו את המתמחים להתנגד נחרצות להסכם שגובש. בתום הפגישה סוכם על קביעת המשך לדיונים במטרה למציאת פתרונות אפשריים לשיפור מצבם ותנאיהם של הרופאים הצעירים.

עם זאת, נראה כי גם בתוך המאבק של ציבור המתמחים קיימים סדקים. הערב הוציאו בתי החולים בפריפריה מכתב משותף שבו הם מביאים תמיכה ביו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן. בניגוד לרופאים בבתי החולים במרכז, הרופאים והמתמחים בפריפריה למעשה הביאו תמיכה בהסכם המתגבש.