האם דוח חמור נגנז בשל חשש מליצמן?

בכיר במשרד הבריאות הגיע אחרי כניסת השבת לביה"ח "ביקור חולים" בבירה, מוסד בעל צביון דתי - שבו התגלו ממצאים חמורים שמהם עלה חשש לחיי המאושפזים. עדויות העלו כי בדיקת הנושא הוקפאה בשל חשש שסגן שר הבריאות יזעם על כך שמדובר בחילול השבת

האם שיקולים מגזריים של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הם שהביאו להתעלמות מממצאים חמורים שעלו מבדיקה שנערכה בבית החולים "ביקור חולים"? לפני מעט יותר מחודש ערך בשעות הבוקר של יום חמישי גורם בכיר במשרד הבריאות ביקורת פתע במוסד. מבדיקה זו לא עלו ממצאים חריגים, אך אותו הבכיר החליט, על דעת עצמו, לשוב למוסד למחרת - בלילה שבין שישי לשבת - מבלי לעדכן בכך את משרד הבריאות.

בניגוד לממצאים הראשוניים, התגלו באותה הבדיקה ממצאים חמורים במיוחד על מצבת כוח האדם ב"ביקור חולים" המחייבים התייחסות והסקת מסקנות. התברר כי רופאה כללית אחת, שאין לה כל התמחות, היא שהופקדה להיות אחראית על המאושפזים בשתי קומות שלמות בבית החולים.

מדובר בעשרות מאושפזים שפוזרו בין המחלקות הכירורגית, הקרדיולוגית והפנימית, וכן ביחידה לטיפול נמרץ ששם שהו באותה השעה עשרות חולים מורדמים ומונשמים ללא השגחה צמודה. אותו גורם בכיר, שהזדעזע ממה שראה, חיבר דוח חמור שבמרכזו המלצה לסגור את המחלקה לטיפול נמרץ ב"ביקור חולים" וכן מחלקה נוספת מחשש לחיי החולים שם.

פיקוח נפש - אכן דוחה שבת?

אלא שמעדויות בנושא עולה כי אותם ממצאים והמלצות באשר לדוח שחובר על המצב בבית החולים הוקפאו עד להודעה חדשה. הסיבה מכך היא לא אחרת מאשר חשש מפני תגובתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הן מכיוון שהבדיקה נערכה אחרי כניסת השבת והן בשל כך שמדובר בבית חולים בעל צביון דתי.

ד"ר אודי פרידמן, מומחה למדיניות בריאות, הביע תמיהה מהדברים ואמר: "אם הביקורת לא הייתה נעשית בבית חולים דתי ולא בערב שבת, האם גם אז היו גונזים את הדוח?".

ההחלטה לגנוז את המסמך התקבלה במשרד הבריאות, כשייתכן שסגן השר כלל לא היה מודע לכך. גורמים שנחשפו לפרשה אמרו שמודבר בתופעה מדאיגה. הגורם הבכיר שערך את הבדיקה סירב להגיב על הנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת