האוצר כבר הסכים לדרישות הרופאים

ההסכם שכמעט נחתם בין הרופאים לאוצר. ההסתדרות הרפואית ונציגי משרד האוצר גיבשו הסכם הבנות בן 17 עמודים שכלל תוספות שכר עבור רופאים בעיקר בפריפריה. בנוסף כלל ההסכם תוספת של 650 תקנים חדשים לרופאים וקיצור מספר התורנויות בחודש. לטענת בכירים במערכת הבריאות הרופאים הם אלה שנסוגו מההסכם שהיה מסיים את השביתה

בעוד שהשבוע התגברו צעדי המחאה של הרופאים השובתים מתברר כי לפני שבוע הרופאים נסוגו מהסכם הבנות שגיבשו ההסתדרות הרפואית ומשרד הבריאות שכללה שורה של הטבות שכר לרופאים שעלותה לקופת המדינה כ-2.5 מיליארד שקלים בשנה. כך מפרסם הבוקר רן רזניק כתב עיתון "ישראל היום".

מסמך ההבנות שהתגבש בין האוצר והסתדרות הרופאים כולל 17 עמודים מתוכם עולה כי הרופאים הסכימו בין היתר על תוספת של 80% לשכר רופאים בפריפריה, תוספת של עד 48% לרופאים המתמחים ותוספת ממוצעת של כ-42% לכלל הרופאים. על פי חישובים שערך משרד האוצר שעת עבודה של רופא תנוע בין 100 ל-180 שקלים ועלות ההסכם מוערכת בכ-2.5 מיליארד שקלים בשנה.

ההסכם כלל גם תוספת של 650 תקנים חדשים של רופאים, כולל 125 תקנים חדשים של רופאים מתמחים בפריפריה. עוד סוכם כי רופאים מומחים יחויבו לעשות עד שתי תורנויות בחודש עד גיל 47. בהסכם היה גם מסמך הבנות לפיו יקוצרו תורנויות הרופאים המתמחים במחלקות היולדות והמיון לעד 20 שעות.

באשר לרופאים המומחים ההסכם מבטיח להם מתן דרגות חדשות, תוספת מיוחדת בגין כוננויות-על ותוספת של שמונה ימי השתלמות בשנה. בכירים במערכת הבריאות טענו כי הרופאים ממרכז הארץ הם שהתנגדו להסכם מפני שהוא מקנה עדיפות לרופאים העובדים בפריפרייה.

שביתת הרופאים נכנסה היום ליומה ה-131 והיום יישבתו גם הרופאים המנתחים כאשר יבוצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגיים לחולי סרטן. צעדת הרופאים לכיוון משרד ראש הממשלה בירושלים תתחדש הבוקר בצומת שמשון.

רופאים עזבו את בתי החולים

אתמול מאות רופאים עזבו את בתי החולים ברחבי הארץ ויצאו לצעדות מחאה. אתמול בבוקר יצאו עשרות רופאים מבית החולים "זיו" בצפת והחלו לצעוד על כביש 90 לכיוון צומת מחניים. הרופאים נושאים שלטים בהם נכתב "נתניהו, תתערב במשבר" וגם "להציל את הרפואה הציבורית בישראל".

במקביל, יצאו למעלה מ-100 רופאים מבית החולים "שיבא" בתל השומר לעבר מחלף בר אילן. כמה מהרופאים נושאים אלונקות עליהן נכתב "ביבי, תן כתף". כמה מהרופאים בבתי החולים "בילינסון" ו"השרון" בפתח תקווה עזבו גם הם את המחלקות והצטרפו לצעדה ברחובות העיר.

גם בירושלים צעדו עשרות רופאים מבית החולים "הדסה עין כרם" ברחובות העיר, כולל על גשר המיתרים, כשהם מניפים כרזות מחאה. צעדה דומה נערכה אתמול גם בבאר שבע, שם צעדו הרופאים מבית החולים "סורוקה" לאורך שדרות רגר בעיר, וכן ברעננה שם צועדים רופאי בית החולים "לוינשטיין" לאורך רחוב אחוזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק