שרב כבד: 5-7 מעלות מעל הממוצע

מזג האוויר הצפוי יעמוד על 5-7 מעלות מעל הממוצע הגבוה גם כך לעונה. מדובר בדבר חריג אפילו לעונת הקיץ. עומס חום כבד יורגש בפנים הארץ ובאזורי החוף יהיה יבש וחם מהרגיל. במד"א ממליצים על שתייה מרובה, הימעות מחשיפה מיותר לשמש וממאמץ גופני שאינו הכרחי בחוץ. לפניכם המדריך להתמודדות עם השרב

נפתח בחדשות הרעות: הטמפרטורות היום יעלה בכל הארץ ויהיו גבוהות במידה משמעותית יחסית לממוצע הגבוה גם כך בעונה. והחדשות הטובות: הטמפרטורות הגבוהות יגיעו בעיקר עם יובש, ולכן עומס החום יהיה יחסית נסבל לעונה. עומס חום כבד יורגש בפנים הארץ, באזורי החוף יהיה יבש וחם מהרגיל. מחר כבר נרגיש הקלה ומזג האוויר יחזור לשגרת קיץ, אך עדיין יהיה חם מהרגיל.

השרב צפוי להשפיע בעיקר על פנים הארץ ועל אזורי ההרים ששם יהיה חם במיוחד. בשפלה המעלות יהיו 5-7 מעל הממוצע. מדובר בדבר חריג לעונת הקיץ.

הטמפרטורות הצפויות ברחבי הארץ: בקצרין 25-38, בחיפה 25-38, בתל אביב 26-35, בירושלים 24-36, בבאר שבע 24-40 ובאילת 30-42 מעלות. רק לקראת מחר נתחיל להרגיש הקלה מסויימת בחום.

אתמול פירסמה חברת החשמל הודעה לציבור, ובה היא ביקשה שלא להשתמש במכשירים בעלי הספק חשמלי גבוה בשעות השיא (12:00-17:00), על מנת שתוכל לעמוד בביקושי החשמל הגדולים.

מכשירי החשמל שלא מומלץ להשתמש בהם בשעות השיא הם: מדיח כלים, מכונות כביסה, תנורי אפייה, דודים חשמליים ושואבי אבק. כמו כן, מבקשים בחברת החשמל לכוון את הטמפרטורה במזגן ל-25 מעלות - זאת לשם החיסכון בצריכת החשמל.

איך מתמודדים עם השרב?

מומלץ להקפיד על שתייה מרובה, להימנע מחשיפה מיותרת לשמש ועל שהייה במקומות מוצלים וממוזגים. קיימת סכנת התייבשות ולכן מומלץ שלא לבצע פעילות גופנית מאומצת בחוץ בשעות עומס החום.

הנחיות מערך הכבאות וההצלה להערכות בטוחה לקיץ:

• בפרוץ שריפה - יש לפעול מיד לכיבוייה ובמקביל להזעיק את שירותי הכבאות - בטלפון 102.

• בדיווח יש לציין מקום מדויק של השריפה, סוג השריפה, ממדיה, דרכי גישה למקום וחבירה עם אדם שיקבל את כוחות הכיבוי ויכוונם למקום.

• אין להבעיר אש יזומה בימי שרב ורוחות.

הנחיות מד"א למניעת פגיעת התייבשות:

• יש לשתות כמויות מספיקות של נוזלים אף מעבר לתחושת הצימאון. מומלץ לחלק את השתייה לכמויות קטנות וללגום כמויות אלה אחת לכמה דקות.שתייה קרה עדיפה על פני שתייה חמה. הרבו בשתיית מים על פני כל שתייה ממותקת.

• יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר. יש לוודא הגנה מפני השמש בעיקר בקרב תינוקות וילדים- באמצעות כובעים, קרם הגנה ולבוש מתאים.

• יש להימנע לחלוטין מהשארת ילדים ותינוקות ברכב סגור. הטמפרטורה ברכבים סגורים מזנקת בתוך דקות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. אין להשאיר תינוקות וילדים ללא השגחה ברכב- גם אם משאירים ברכב חלונות פתוחים!! במידת הצורך, יש להשאיר בעבורם שתייה קרה, מזגן דולק ומבוגר אחראי ברכב.

• יש להימנע לחלוטין מפעילות ספורטיבית במהלך שעות החום הכבד. במידה ומבצעים פעילות ספורטיבית בשעות הערב ולאחר עומס החום, יש לשים לב להקפיד על שתייה מרובה ועל הפחתת מאמץ.

• למי מביניכם שיוצאים לחוף הים, יש להקפיד על מריחת הגוף בקרמים בעלי מקדמי הגנה גבוהים ביותר, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולהימנע משהייה בחופים בשעות החום הכבד. בנוסף, יש לשים לב לרחוץ רק בחופים בהם יש מציל.

• עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד: יש לקחת הפסקות ארוכות יותר בצל או במקום ממוזג ולהרבות בשתייה.

• אם מופיעים סימני התייבשות- דוגמת כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק מיידית כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה אף מעבר לתחושת הצימאון.

• במידה ומופיעים סימני פגיעת חום, דוגמת התעלפות, יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד 101. עד הגעת צוותי מד"א, יש לבצע קירור מיידי של הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו.

• יש לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים. הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם ולוודא שאינם מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום. בנוסף, יש לוודא הימצאות שתייה בסמוך אליהם ושהילדים נמצאים כל העת במקום מוצל. משפחות שלהן קרובים קשישים או מוגבלים- ראוי שייתנו עליהם דעתם, יגיעו לבקרם בתכיפות גבוהה מהרגיל ויהיו עימם בקשר טלפוני, על מנת לוודא שבקרבתם שתייה קרה וכי הם מצויים במקום מוצל וקריר ואינם מראים כל סימן להתייבשות או פגיעת מכת חום.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק