לא יוצאו צווי מניעה נגד הרופאים; החל מהבוקר בתי החולים מושבתים

בדיון שנמשך עד השעות הקטנות של הלילה בבית הדין הארצי לעבודה, הוחלט שלא להוציא צווי מניעה נגד הרופאים השובתים. על כן מחריפה ההסתדרות הרפואית את המאבק ובתי החולים הציבוריים ברחבי הארץ יפעלו במתכונת שבת. כל הפרטים על השביתה שתיכנס לתוקפה הבוקר

בתום דיונים ארוכים שנמשכו לאורך כל הלילה, דחה בית הדין הארצי לעבודה בירושלים את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה להסתדרות הרופאים בטענה שהמחאה שלהם מידתית. כתוצאה מכך יושבתו היום בתי החולים ברחבי הארץ והם יפעלו במתכונת שבת.

הרכב של שלושה שופטי בית הדין הארצי לעבודה בראשותה של נשיאת בית הדין נילי ארד החליט שלא להיענות לבקשת משרד האוצר, ולא הוציא צווי מניעה לרופאים השובתים. לפיכך יעבדו החל מהבוקר כל בתי החולים בארץ במתכונת שבת.

עם זאת, דחה בית הדין הארצי לעבודה את בקשת המתמחים לצרף נציג מטעמם למשא ומתן כגוף נפרד מנציגי ההסתדרות הרפואית.

אמש כבר הודיעו בהסתדרות הרופאים שהם מתכוונים לנקוט בצעד קיצוני ולשבות שביתת פתע בכל בתי החולים הציבוריים ברחבי הארץ, במידה ולא יוצאו נגדם צווי המניעה.

כל הפרטים על שביתת הרופאים שתחל הבוקר:

הבוקר יפתחו הרופאים בשביתה כללית במתכונת שבת בבתי החולים. חדרי מיון, חדרי ניתוח, טיפול נמרץ, פגיות ודיאליזות יעבדו במתכונת שבת. מרפאות החוץ בבתי החולים סגורות. מכונים של בתי החולים יעניקו מענה רק במקרים דחופים. בנוסף, אשפוז היום יהיה סגור.

הטיפולים האונקולוגיים נמשכים (במידה והטיפולים החלו לפני יום השביתה/עיצומים, קרי, באמצע פרוטוקול, אזי יתקיימו כמתוכנן ; במידה ותוכננה התחלת טיפול חדש ליום השביתה/עיצומים, קרי, טרם החל הטיפול, אזי יופנו לוועדת חריגים ; לא יתקבלו ביקורים במרפאות למטרות שאינן טיפולים, לדוגמה תורים שהוזמנו למטרות ביקורת וכו'). טיפולי פוריות ודיאליזות מתוכננות מתקיימים. מרפאות הקהילה ומכונים בקהילה עובדות כסדרן.

החל ממחר בחדרי הניתוח בבתי החולים יתבצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגיים. כל מרפאות החוץ, מכונים ואשפוז יום יעבדו כסדרם. בחדרי הניתוח יתבצעו ניתוחים אונקולוגיים, ניתוחים דחופים, ניתוחי טראומה וכל הפעולות המבוצעות בשישי-שבת. טיפולי IVF (טיפולי פוריות), טיפולים אונקולוגיים ודיאליזה יעברו. בנוסף מרפאות הקהילה ומכונים בקהילה יעבדו כסדרם.

ביום רביעי תתקיים שביתה במרפאות החוץ, אשפוז יום והמכונים בבתי החולים, כל חדרי הניתוחים וכל השירותים לחולים מאושפזים יעבדו כסדרם. מרפאות החוץ של בתי החולים, אשפוז יום והמכונים ייסגרו לחולים מהקהילה וייפתחו לחולים מבתי החולים. טיפולי IVF (טיפולי פוריות), טיפולים אונקולוגיים ודיאליזה יעברו. כמו כן, כל מרפאות הקהילה והמכונים בקהילה, יעבדו כסדרם.

ביום חמישי הקרוב יתבצעו בחדרי הניתוח בבתי החולים רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגיים. כל מרפאות החוץ, מכונים ואשפוז יום יעבדו כסדרם. בחדרי הניתוח יתבצעו ניתוחים אונקולוגיים, ניתוחים דחופים, ניתוחי טראומה וכל הפעולות המבוצעות בשישי-שבת. טיפולי IVF (טיפולי פוריות), טיפולים אונקולוגיים ודיאליזה יעברו. מרפאות הקהילה ומכונים בקהילה יעבדו כסדרם.

 תזכורת: ביום שישי האחרון הפגינו מאות רופאים מול בית החולים "איכילוב" 

ביום שישי האחרון הפגינו מאות רופאים, מתמחים ובעיקר סטודנטים לרפואה סמוך לבית החולים "איכילוב" בתל אביב במחאה על ההסכם המתגבש עם האוצר וכהבעת תמיכה במאבק המתמחים.

400 סטודנטים מפקולטות לרפואה באוניברסיטאות ברחבי הארץ, בשנת הלימודים האחרונה שלהם, הגיעו להביע הזדהות עם מאבק הרופאים. המפגינים צעדו מבית החולים איכילוב לרחבת בית אריאלה בת"א, שם נערכה עצרת מחאה, ונשאו שלטים בנוסח "ביבי תתעורר, החיים שווים יותר". חלק מן המפגינים הביאו עמם כלבים, והם נשאו שלטים עליהם נכתב "עדיף להיות כלבים מלהיות רופאים".

"יש פה מאות בני אדם, סטודנטים, משפחות רבות של מתמחים, אנשים שירדו מהבתים ברחובות מסביב, משפחות של חולים שיצאו מבית החולים", סיפר ביום שישי לחדשות 2 באינטרנט עודד מטס, אחד הסטודנטים המפגינים. "המסר של כולנו אחיד. מה שמתרחש פה פשוט לא סביר ועל סף הטירוף. כל אדם שפוי במדינה מבין את זה, ורוב האנשים במדינה מבינים את זה חוץ מההנהגה, שהיא אטומה לצרכי הציבור".

"מה שמדהים בעינינו לגבי מאבק הקוטג', שהוא ראוי ומוצדק, זה שמהרגע שהוא תפס תאוצה - תוך חצי יממה ראש הממשלה נכנע. ואילו פה מדובר בעשרות אלפים שכבודם נרמס, שוכבים במסדרון ועושים צרכיהם לעיני כל, ועשרות אלפים שחייהם בסכנה ואין רופאים. בהשוואה לקוטג' - יש קול דממה דקה מנתניהו".

"אני מסיים משמרת אחרי 26 שעות שבהן גם לא אכלתי, אבל ברור שבעקבות ההצהרה של ד"ר אידלמן מאמש, לפיה הוא לא יחתום על ההסכם עם האוצר, המצב משתנה", אמר בשישי בבוקר ד"ר אריאל מרגוליס, ממובילי מחאת המתמחים, בשיחה עם חדשות 2. "השלב הבא מבחינתנו הוא ההפגנה הגדולה היום ופגישה בשבת בערב של כל המתמחים בארץ, ואז נקבל החלטות איך מתקדמים".

המו"מ בין האוצר והסתדרות הרופאים התפוצץ ביום חמישי האחרון

ביום חמישי בערב התפוצץ המשא ומתן בין האוצר להסתדרות הרפואית לאחר שההסתדרות הרפואית הודיעה שהיא חוזרת בה מכוונתה העקרונית לחתום על ההסכם המתגבש עם האוצר בעקבות הלחץ הגובר של הרופאים המתמחים המתנגדים נחרצות למתווה המתגבש עם האוצר. במשרד האוצר הודיעו אז בתגובה כי יבקשו מהמדינה לפנות לבוררות.

יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן הבטיח ביום חמישי האחרון, בפגישה עם המתמחים, כי ההסתדרות לא תקבל את מתווה ההסכם הנוכחי. בעוד שבהסתדרות הרפואית עלו קולות הנוטים לקבל את מתווה ההסכם עם האוצר, החריפו המתמחים את צעדי המחאה שלהם. לאחר מכן הוא ניסה לקרב שוב את הרופאים ואת המתמחים והכריז כי ההסתדרות הרפואית לא תחתום על ההסכם במתווה הנוכחי, מה שעורר תגובה חריפה מאוד ממשרד האוצר.

"לאור האירועים בימים האחרונים המאופיינים באובדן שליטה והעובדה עליה אנו למדים לראשונה מאמצעי התקשורת לפיה החליטו הרופאים לחזור בהם מההסכמות הכתובות שנוסחו בחסות בית הדין, אין מנוס מלהיכנס להליך של בוררות", כך נכתב בהודעת משרד האוצר הנזעמת ביום חמישי האחרון.

"אנו מצרים על כך ששנה שלמה של עבודה אינטנסיבית עלולה לרדת לטמיון ונפעל להגיע להכרעה מהירה על מנת למנוע את הפגיעה בציבור החולים ששילם מחיר כבד בחודשים ארוכים של שביתה מיותרת", הוסיפו באוצר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק