ביהמ"ש לצה"ל: "שפרו תנאי הכלבים"

ניצחון לעמותת "תנו לחיות לחיות" במאבקה נגד התנאים בהם מוחזקים כלבים בבסיסי צה"ל. בית משפט השלום בראשון לציון קבע כי עתירה שהגישה העמותה בנושא תנאי ההחזקה היא קבילה, חייב את הצבא לבצע את השינויים הנדרשים וכן בהוצאות משפט בסך 20,000 שקל

בעקבות בקשה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" לבית משפט השלום בראשון לציון, קבע היום בית המשפט כי צה"ל ומשרד הביטחון מחזיקים כלבים בבסיסי חיל האוויר בניגוד להוראות החוק, ללא מרחב מוצל כנדרש. השופט יחזקאל קינר כתב בהחלטתו: "התנהגות המשיבים עד עתה אינה מתיישבת עם המצופה מרשויות המדינה, שעליהן לקיים את הוראות הדין כמו כל אחד אחר".

בהחלטה, מקבל בית המשפט את טענת "תנו לחיות לחיות" כי לכלבים נגרם סבל רב בתנאים אלו, שכן הם רגישים לחום הרבה יותר מבני אדם. לכן, נותן בית המשפט את צו המניעה המבוקש, אשר אוסר על צה"ל להחזיק כלבים כשהם קשורים מבלי שיש להם מרחב מוצל של שלושה מטרים רבועים לפחות, וכן מחייב את צה"ל ומשרד הביטחון בהוצאות משפט בסך 20,000 שקל.

"אנו שמחים שבית המשפט הביע בצורה חד משמעית את מה שאנחנו מתריעים עליו כבר זמן רב", אמרה אתי אלטמן, דוברת העמותה, "המדינה מפרה באופן בוטה ועקבי את הוראות החוק בדבר תנאי החזקת הכלבים", לדבריה

"התופעה של הפרת החוק והתעללות בבעלי חיים מצד המדינה היא תופעה פסולה ומסוכנת, ואנו מברכים על הדברים הנחרצים שקבע בית המשפט בעניין הזה, לרבות על הביקורת הנוקבת נגד ההתנהלות השערורייתית של המדינה", אמר עו"ד יונתן שפיגל, שייצג את "תנו לחיות לחיות" בבית המשפט והוסיף: "אנו מבקשים להדגיש כי גם כעת ממשיך צה"ל, ובמיוחד חיל האוויר, להחזיק את הכלבים בתנאים קשים, כשהם קשורים לאורך הגדר לכל ימי חייהם בבידוד חברתי ובהזנחה פושעת שגורמת להם לנזקים קשים מאוד", דברי שפיגל.

מצה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל יפעל על פי הנחיות בית המשפט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת