בעלי בית הקפה: "אנחנו מאד רגישים לאלרגיות למאכלים"

משפחתה של חן אפרת בת ה-26 מתכוונת להגיש תלונה במשטרה ובמשרד הבריאות נגד בית הקפה בו אכלה בתם את המנה שהכילה אגוזים - שהובילה למותה מהתקף אלרגיה חמור. אלא שבעל המקום אומר לחדשות 2: "זו פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה, לא פנו אליי או אל שותפיי בשום צורה, לא עורך דין ולא משטרה"

בעלי בית הקפה בתל אביב, בו בילתה הצעירה שמתה מהתקף אלרגיה ושם על פי החשד אכלה את המנה שהכילה אגוזים – מה שהוביל למותה הטרגי, מגיבים לראשונה לפרשה. 

חן אכלה בבית קפה בתל אביב עם חברותיה ביום חמישי האחרון, לפני שבוע בדיוק. כשהזמינה ופל בלגי ציינה, כך לפי עדויות חברותיה, שהיא רגישה מאוד לאגוזים ווידאה עם בית הקפה כי השוקולד שהיא מקבלת הינו מסוג "שחר", ולא מממרח הכולל אגוזים. מסתבר כי המנה שהוגשה לה כן כללה שוקולד מסוג "נוטלה" המכיל אגוזים - למרות שהיא ציינה זאת מפורשות, כך לטענת המשפחה.

מספר שעות לאחר מכן, הופיעו תגובות אלרגיות בגופה של אפרת והיא הובהלה לבית החולים "איכילוב". הצעירה הועברה לטיפול נמרץ והוחל בטיפול אינטנסיבי להצלתה. במהלך שלושת הימים הראשונים נעשו בה טיפולים שונים שחלקם אף ייצבו את מצבה, אך חרף מאמצי הרופאים, נקבע הבוקר כי הצעירה שרויה במצב של מוות מוחי.

"המסעדה למדה על המקרה המצער רק היום, לאחר פרסומו", מסרו בעלי המקום בתל אביב. "אנו משתתפים בצער המשפחה ובודקים את האירוע".

"פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה"

אחד ממנהלי המקום אמר בשיחה עם חדשות 2 כי " זו פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה, לא פנו אליי או אל שותפיי בשום צורה, לא עורך דין ולא משטרה. אני מניח שהייתי יודע על דבר כזה אם זה היה קורה אצלנו".

"יש אצלנו הנחייה מאד פשוטה", הוסיף בעל בית הקפה. "אם יש משהו שאנחנו לא בטוחים במרכיבים שלו – אנחנו פשוט לא מציעים אותו. אנחנו מאד רגישים לנושא של אלרגיה למאכלים".

פרקליטה של משפחת אפרת, עו"ד אלעד אוהבה ממשרד קנר-וולף, אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "קודם כל נשלים את פעולות החקירה, ולכשנסיים אותן נגיש תלונה במשטרה ובמשרד הבריאות". עורך הדין הוסיף כי "אנחנו כרגע עסוקים בסיעור מוחין במשרד ומגבשים את עמדתנו. להערכתי הדברים יושלמו בשעות הקרובות".

"אני כועסת. קטפו אותה. לקחו לי את הבת הקטנה"

"חברה שלה התקשרה לפנות בוקר", סיפרה בדמעות מלכה, אמה של חן, בבית החולים. "היא אמרה שאין לה אוויר, אמרתי לה להמשיך עם הוונטולין. אחרי שעה התנפחה לה הלשון והיא דיברה לא ברור. היא הייתה זהירה יותר ממני, הולכת לכל מסעדה ושואלת מה יש בכל מנה, וכשלא הייתה תשובה - לא הייתה אוכלת. פשוט רימו אותה כאן".

"היא חלמה להירשם ללימודים, התכוונה לנסוע ליוון לעשות חיים", אמרה האם בכאב. "היא הייתה רוקדת, אוהבת את הים, לצייר, לאפות ולבשל. אני כועסת. קטפו אותה. לקחו לי את הבת הקטנה. אני כועסת על כולם. עצוב לי מאוד מאוד ואני לא יודעת איך אחזור בלעדיה ולחיות, אך לפחות נתתי את איבריה שמישהו אחר ייהנה".

"אני רוצה שאנשים יתרמו איברים", הוסיפה מלכה. "כמו שאני תורמת, את הבת הכי יפה לי. למרות שזה עצוב וכואב לי – אני רוצה לעזור לאנשים אחרים. ואני יודעת שהלב שלה אצל מישהו אחר – הבת שלי עוד חיה, עדיין פה".

"תגובה אלרגית קיצונית גרמה ל"סגירה מוחלטת" של הריאות"

פרופ' פטריק סורקין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ב"איכילוב" הסביר עוד על נסיבות המקרה הטרגי. "חן הגיעה אלינו במצב קשה מאוד", לדברי הרופא. "המצב היה בעצם תגובה אלרגית קיצונית למדי בבחורה צעירה שסובלת מאסטמה. שניהם ביחד גרמו ל"סגירה מוחלטת" של הריאות - מצב שבו האוויר לא נכנס".

"האיברים החיוניים סבלו מאוד, המוח והכליות, כל ניסיון שעשינו כולל לחבר לראיה מלאכותית לא עזרו והנזק המוחי החמיר", הוסיף פרופ' סורקין. "עד שהיא הוגדרה מוות מוחי, שזה אומר – שאין זרימת דם למוח".

מוות טרגי מאלרגיה - סיקור מיוחד:

המדריך המלא: איך להיזהר מתגובה אלרגית?

הרופא שטיפל בחן: "מזרק היה מציל ממוות"

אמה של חן: "רימו אותה בבית הקפה"

1 מכל 13 ילדים סובל מאלרגיה למזון

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק