המתמחים לא מוותרים: "נמשיך במאבק"

צווי המניעה שהוצאו למתמחים השובתים לא הצליחו להכניע את מאבקם. הבוקר הם מתכנסים כדי לדון בצעדים להמשך המחאה, וטוענים כי לא יפסיקו עד שיאושרו תקנים נוספים. "זאת הזנחה פושעת - על נתניהו להתערב", הם אומרים ומדגישים כי יפעלו במסגרת החוק

משעות הבוקר מתכנסים הרופאים המתמחים לדון במהלך התגובה שלהם להחלטת בית הדין לעבודה הלילה, להוציא צווי מניעה לרופאים השובתים. למרות ההוראה הם טוענים כי ימשיכו במחאתם: "נשקול צעדים נוספים במסגרת החוק, אנחנו נלחמים למען החולים". בהמשך היום ייפגשו נציגיהם עם נציגי ההסתדרות הרפואית, אשר מנהלת את המאבק הכללי מול משרד האוצר.

ד"ר יונה וייסבוך, מתמחה בבית החולים בילינסון ויו"ר עמותת מרש"ם, עמותת המתמחים החדשה, אמר הבוקר לחדשות 2: "אנחנו מכנסים אסיפות מתמחים בהם נסביר את המשמעויות והאופציות שעומדות בפנינו. נשקול צעדים נוספים במסגרת החוק, אבל נכבד את החוק".

"ההזנחה הפושעת שמדוכאת מתחת לשטיח לא תבוא לפתרונה אם נתניהו יחליט לא להתערב", מדגיש וייסבוך. "צריך לקחת בחשבון שיש דברים שהציבור לא יודע. אנחנו כוח העבודה העיקרי ורואים בשטח כמה הרפואה היא נחותה, כי לא נותנים את המשאבים המינימלים. אנחנו לא נלחמים רק על השכר, אלא קודם כל זאת זעקת החולים ולכן יש לאשר תקנים נוספים".

וייסבוך מציין כי המתמחים לא מכוונים למרוד ולפעול נגד ההסתדרות הרפואית: "אנחנו לעולם לא אמרנו שההסתדרות לא מייצגת אותנו. אנו מהווים את רוח המרד שהתפרצה באופן ספונטני וזה מהתסכול. שלושה חודשים עוברים וזה הזנחה של שנים שלא מטופלת ולא ניתן להסתיר אותה".

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה השופטת נילי ארד הורתה אמש להוציא צווי מניעה לרופאים השובתים. השופטת קבעה כי פעולותיהם ביומיים האחרונים, מחוץ למסגרת ההסתדרות הרפואית, נחשבות לשביתה בלתי חוקית. בתוך כך, גם האחיות בבית החולים תל השומר יחריפו הבוקר את העיצומים ויעזבו ב-9:00 את 6 המחלקות הפנימיות, זאת במחאה על מה שהן מכנות "אי העמידה במתן התקנים".

"קורה שיש התפרצויות ספונטניות"

ההסתדרות הרפואית נענתה אמש לבקשה של ארד להקפיא את עיצומי הרופאים עד יום ראשון הקרוב ולחדש את המו"מ עם משרד האוצר, שהתפוצץ בלילה של יום ג' בעקבות מחאת המתמחים ומנהלי בתי החולים כנגד ההסכמות שגובשו.

צווי המניעה מגיעים לאור היומיים האחרונים שבהם נטשו את המחלקות בבתי החולים ללא אישור מההסתדרות הרפואית ותוך גיבוי מצד חלק ממנהלי בתי החולים, בראשם איכילוב, שיבא ורמב"ם. "אנו נענים לבקשה זו מתוך ראיית חשיבות רבה ביותר למגעים שיקיימו הצדדים בינם ובין עצמם ומקווים שהצדדים יגיעו להבנה, וככל הניתן להסכמה בדרכי שלום", כך מסרה ההסתדרות הרפואית. אם לא תושג הסכמה עד יום ראשון, יתקיים דיון נוסף בביה"ד הארצי לעבודה.

ההסתדרות הרפואית הודיעה שהיא מסכימה לקחת על עצמה את משימת הרגעת השטח - זאת כדי למנוע הוצאת צווי מניעה למתמחים. ההסתדרות הרפואית ביקשה מבית הדין להמתין ולא להוציא צווים, והתחייבה להסביר להם את משמעות הפעולות הנעשות על ידם. עו"ד אורנה לין, המייצגת את ההסתדרות הרפואית, אמרה לשופטת ארד: "בסכסוכים קשים קורה שיש התפרצויות ספונטניות. נקדיש את מחר לטפל בעניין הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק