מרהיב: כך נראית קרקעית הים התיכון

ברשות הטבע והגנים השלימו לאחרונה את מיפוי סביבת הים התיכון, באמצעות צוללנים ורובוט תת-ימי בלתי מאויש, במטרה להפוך גם את הים שלנו לשמורת טבע. בקבוקים ושקיות ניילון? תתפלאו לגלות מה ראו המצלמות

משלחת מחקר של רשות הטבע והגנים סיימה לאחרונה מאמץ מרוכז של שנים, למפות את כל סביבת חופי הים התיכון בישראל. כמחצית מחופי הים התיכון בישראל, כמעט 100 קילומטרים, מוגדרים כשמורות טבע או גנים לאומיים, אבל מה עם מה שקורה בתוך הים?

ברשות ינסו להכריז על כ-10% מהשטח הימי כשמורות טבע. מדובר בעיקר בשטחים שמול ראש הנקרה, מול רכס הכרמל, מול נווה ים ובאיזור פלמחים.

לצורך העניין, "גייסו" ברשות רובוט תת ימי בלתי מאויש שחקר וצילם גם בעומקים בהם לא ניתן לצלול. חלק מהיצורים שתועדו שם לא מוכרים וברשות מקווים שבעקבות הצילומים האלה יהיו מי שיחקרו את האזור הזה לעומק.

איפה שכן ניתן לצלול, קרוב יותר לחוף, צילמו הצולננים בראשותה של ד"ר רותי יהל האקולוגית הראשית של הרשות, מינים מרהיבים ביופים שעד היום רבים מאיתנו חשבו שאפשר לראות רק בשונית האלמוגים באילת או בסיני. 

המסמך הזה, שעליו עבדו חמש שנים, ממפה וסוקר את מה שנמצא כרגע בתוך הים ובחופים, מתוך כוונה להוות בסיס למדיניות שתיקבע על מה לשמור ואיך. המידע הזה יהיה חשוף לעיון הציבור ממחר באתר האינטרנט של הרשות וגם יתקבלו בשמחה הערות והצעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק