ה"תקלה" במוניטור התבררה כסיבוך במצב העובר - שנולד מת

איתותי המצוקה של העובר שהיה אמור להיות בנם הבכור של בני הזוג חיוט התפרשו בשוגג על ידי צוות ביה"ח "אסף הרופא" כתקלה טכנית במוניטור. הם ניסו לתקן אותה, עד שבניתוח הקיסרי יצא העובר לאוויר העולם בלא רוח חיים

יוסי חיוט ורעייתו בת ה-20 ציפו שהיום יגיע הרגע המאושר בחייהם - עם לידת בנם בכורם. הם הגיעו לבית החולים "אסף הרופא" שבצריפין, שם נערך באישה ניתוח קיסרי - בתום היריון שהיה תקין לחלוטין. בשלב כלשהו, החל הצוות הרפואי לטפל במה שנראה תחילה כבעיה במכשור הרפואי שעקב אחר מצב העובר. אלא שכעבור זמן לא רב, התבררו ממדי הטרגדיה: הבעיה לא הייתה במוניטור, אלא בתינוק עצמו - שנולד מת.

בריאיון בתכנית "שש עם עודד בן-עמי" סיפר האב ההמום על התחושות הקשות שמלוות אותו ואת אשתו. "הגענו לבית החולים בשבוע ה-40 ותחילה זיהו בעיה במי השפיר. הפנו אותה לחדר הלידה ביום ראשון ב-22:00 בלילה, והיא שהתה שם עד הניתוח הקיסרי שנערך ביום שני".

חיוט סיפר כי לאורך כל השעות שהעבירה רעייתו בחדר הלידה, הציגו כל המוניטורים תמונת מצב תקינה שלא עוררה כל חשד. "הדופק של העובר נראה תקין. ביום שני, אחרי החלפת המשמרת, הגיע רופא שאמר שהדופק לא תקין והחליטו לבדוק במוניטור את מה שקורה בבטן ובתוך הרחם, כי זה אמור לתת אינדיקציה למה שקורה".

הבעל הבחין כי מאותו השלב, החל הצוות הרפואי לנסות ולתקן בעיה שנראתה בעיני אנשיו כתקלה טכנית: "הם החליפו ארבעה מוניטורים. הרופאים היו בטוחים שהבעיה היא במסכים ולא בעובר. הם החליפו כבלים ואת הכל, ורק אחרי כל הניסיונות, כשהם ראו שזה לא הולך, החליטו לבצע ניתוח קיסרי".

שעת הניתוח הגיעה, ותחילה לא ניכר כל חשש לדבר מה חריג. "האחיות אמרו לי לחכות כמה דקות בחוץ ושהן יקראו לי לראות את הילד", סיפר אביו של העובר המת. "כנראה שגם הן לא חשבו שיש בעיה חמורה כל כך. הזמן הלך והתארך, ואחרי חצי שעה הרגשתי שמשהו מוזר".

באותו הרגע, נכנס חיוט לתוך חדר הניתוח - למרות שלא היה מורשה לעשות זאת: "שאלתי מה קורה פה. האחות המוסמכת אמרה לי שיש סיבוך בלידה. מאחוריה ראיתי את כל האחיות בוכות, אותן אלה שהיו בחדר. כבר אז הבנתי שקרה משהו וציפיתי לגרוע מכל – רק שלא ידעתי אם לעובר או לאישה".

מי שסיפר לו על מות העובר הוא ראש המחלקה, שהגיע כדי למסור לו את הבשורה הקשה: "הוא סיפר לי שהצוות לא ניתח נכון את המוניטור בשל טעות אנוש. לכן הגשנו תלונה על רשלנות רפואית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת