מחקר: גלולות מנעו איידס באפריקה

אחרי שנים בהם נחשבה מחלת האיידס כחשוכת מרפא, מגיעה תקווה חדשה, בדמות גלולות המשמשות טיפול מונע. שני מחקרים חדשים שנערכו באפריקה הראו שאנשים שנטלו את הגלולות היו בעלי סיכוי נמוך בכ-78% להדבק במחלה

שני מחקרים חדשים שבוצעו באפריקה מצאו שנטילה יומיומית של גלולות מונעת את ההידבקות באיידס אצל גברים ונשים הטרוסקסואלים. המחקרים מפיחים רוח חדשה בתקווה למציאת חיסון למחלה חשוכת המרפא.

"אלה חדשות טובות", אומרת ד"ר לין פקסטון מהמרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב, "זהו יום טוב לחקר מניעת האיידס", אמרה פקסטון, שמשמשת כמתאמת המחקר של המרכז.

המחקרים החדשים עומדים בניגוד למחקר קודם שבוצע בקניה, טנזניה, ודרום אפריקה, בו נמצאו אותם הגלולות כלא יעילים. עם זאת, החוקרים טוענים עכשיו כי ייתכן והמחקר היה פגום, בהתבסס על הצלחת המחקרים החדשים

המחקר הראשון נערך בבוצוואנה בקרב 1,200 גברים ונשים. כמחצית מהם קיבלו את התרופה, "טרובאדה" באופן יומיומי ולמחצית השנייה ניתנה תרופת דמה. 19 מבין הנבדקים בקבוצת הבקרה נדבקו במהלך התקופה באיידס ואילו בקבוצה שקיבלה את התרופה האמיתית, נדבקו רק 4. כלומר, התרופה הקטינה את הסיכוי להדבקות בכ-78%. במחקר השני נמצאה התרופה כמקטינה את הסיכוי להדבקות ב-62% עד 73%.

לאור הצלחת המחקרים, השימוש בתרופות הדמה הופסק וכל המשתתפים במחקר קיבלו את התרופה האמיתית. במהלך המחקר קיבלו המשתתפים ייעוץ פסיכולוגי וקונדומים בחינם, מה שמסביר את אחוז ההידבקות הנמוך יחסית לשכיחות ביבשת בקרב משתתפי המחקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת