לראשונה בישראל: תאומים בריאים נולדו לנשאית איידס

תושבת מרכז הארץ בשנות ה-30 לחייה הפכה לאישה הראשונה בישראל הנושאת את נגיף האיידס ויולדת תאומים בריאים, זאת לאחר טיפול מיוחד בהפרייה חוץ גופית בבית החולים "רמב"ם" בחיפה. "יש תחושה מאוד טובה", מסרו הרופאים בבית החולים, "האם הטרייה מאושרת וגם אנחנו שמחים"

תאומים בריאים לנשאית איידס. צילום ארכיון

אישה הנושאת את נגיף האיידס הרתה באמצעות הפריה חוץ גופית בבית החולים "רמב"ם" בחיפה וילדה זוג תאומים בריאים – זאת לראשונה בישראל.

האישה, תושבת המרכז בשנות ה-30 לחייה, עברה טיפול ממושך ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) לנשאי האיידס של בית החולים "רמב"ם", שנחנכה לפני קצת יותר משנה. בתום הטיפול הצליחה האישה להיכנס להיריון שהיה תקין ובסיומו, לפני מספר ימים, נולדו התאומים. מצבם של האם ושל התינוקות מוגדר טוב.

"האם הטרייה מאושרת, וגם אנחנו שמחים"

"האם הטרייה פנתה אלינו לפני כשנה לטיפול בהפריה חוץ גופית עקב ליקויי פוריות, ובשל היותה נשאית HIV", מספר ד"ר אבי לייטמן, מנהל שרות IVF לנשאי מחלות ויראליות ברמב"ם. "כבר לאחר מספר קטן של טיפולים הרתה האשה ובבדיקות נמצא כי היא נושאת תאומים. את המעקב אחר ההיריון והמחלה, המשיכה האשה באזור מגוריה, תחת פיקוח של מכון האיידס ברמב"ם בשת"פ עם המכון במקום מגוריה. לאחר הלידה שוחחנו עם האם המאושרת והיא מסרה שהיא והתאומים חשים בטוב והודתה לנו על חלקנו בתהליך המוצלח".

לדבריה של ד"ר עינת קדם, אחראית על תחום הילדים ועל מעקב אחר נשים הרות נשאיות HIV ותינוקותיהן במרפאות האיידס והאלרגיה של רמב"ם, מדובר באירוע משמח עבור כל הנוגעים בדבר. "בסופו של תהליך מוצלח יש תחושה מאוד טובה. האם הטרייה מאושרת וגם אנחנו שמחים להיות חלק מהאפשרות שחולים במחלות ויראליות יוכלו להקים משפחות", אומרת ד"ר קדם. "התהליך הוא תהליך קיים וידוע ובמובן הטכני אין חדש, אך היא הראשונה שעושה זאת ומצליחה ללדת ועבור נשים כמוה הוקמה היחידה".

איך "מנקים" את הזרע?

כאשר הגבר נושא HIV או דלקת כבד נגיפית יש צורך בהליך מקדים הנקרא "שטיפת זרע", במהלכו  הזרע נשטף בטכניקה חדשנית המאפשרת הפרדה בין הזרעונים (שאינן נושאים וירוסים) ובין נוזל הזרע (שעלול לשאת ווירוסים).

את הזרעון השטוף, הנקי מוירוסים, מחדירים לביצית האישה: נוטלים זרע בודד בצינורית זכוכית דקיקה ותחת מיקרוסקופ מזריקים אותו לתוך הביצית, כך שהזרע מפרה את הביצית, בדומה למתרחש בתהליך הטבעי, בו זרע אחד חודר לביצית אחת ומפרה אותה.

כאשר ריכוז הזרע תקין ואין צורך בביצוע הפריה חוץ גופית, ניתן לבצע הזרעה מלאכותית עם הזרע השטוף הנקי מוירוסים ובכך למנוע כמעט לחלוטין את הסכנה להדבקת האישה. כבר לפני שש שנים נולדו שני תינוקות לשני זוגות עם HIV, כתוצאה מטיפול של שטיפות זרע עם הזרעה מלאכותית אשר בוצע ברמב"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת