הגינקולוג מדבר לראשונה: "לא היה מה לעשות"

למרות שאירוע טרגי מאותו הסוג התרחש כבר פעמיים לאורך הקריירה שלו, הרופא שביצע את בדיקת מי השפיר בצעירה שסובלת מקריסת מערכות בטוח שלא נפל כל פגם בהליך הרפואי וכי מדובר בביש מזל שבאופן סטטיסטי נחשב לסביר. האזינו לרופא מדבר לראשונה

הרופא שביצע את בדיקת מי השפיר שהסתבכה, והביאה צעירה בת 26 למצב של קריסת מערכות, מתייחס הערב לראשונה מאז התקרית לטרגדיה - השנייה במספר מאותו הסוג שפוקדת אותו במהלך הקריירה שלו.

מדובר ברופא ותיק ומוערך שלבקשתו התראיין מבלי לחשוף את שמו. בזמן שבבית החולים "קפלן" ברחובות ממשיכים להיאבק על חייה של הצעירה, מבהיר הגניקולוג כי למרות התוצאות הקשות - נופל המקרה של הצעירה למתחם הסטטיסטיקה המקובל.

"יש עניין סטטיסטי שלאחת מ-1,000 יולדות זה יכול לקרות. אצלי זה קורה פחות", הצהיר הרופא. "בין המקרה ההוא לנוכחי לא התמודדתי אף פעם עם זיהום - ואני אומר את זה כמי שאחראי ליותר מ-1,000 בדיקות בכל שנה. באופן מעשי, כאשר יש סיבוך אחרי בדיקת מי שפיר קושרים את זה למי שפיר. באופן תיאורטי יכול להיות שהזיהום הזה היה קורה גם בלי הבדיקה בגרמניה מתו עשרות נשים מחיידק דומה בלי שעברו בדיקת מי שפיר".

על התקרית הדומה שאירעה לפני 15 שנים, אמר הרופא: "היה זיהום קשה והאישה נפטרה ב'הדסה'. אבל אז הסקנו מסקנות. עשינו שינויים ומאז לא היה כלום. אני מכיר הרבה מקרים שקרו, אבל לרופאים אחרים, לא לי. זה לא מגיע לתקשורת כי זה לא כל כך דרמטי. יש הפלות מזוהמות בשכיחות ידועה, אחרי מי שפיר".

ביש מזל מצמרר

הוא שב והבהיר כי מומחיותו הביאה אותו למצב שבו "לי זה קורה פחות מאשר לרופאים אחרים. אני היום עושה הכי הרבה בדיקות בארץ. אם אני הייתי לפי הסטטיסטיקות, בכל שנה צריך היה להיות לי מקרה כזה. המכה אנושה, אבל מה אני יכול לעשות? צריך להאמין שהכל נעשה באותה הרצינות, באותה הצורה וזה קורה.
יש משפט מאוד חכם: רק מי שלא עושה כלום, לא קורה לו כלום".

הסיבוך ממנו סובלת הצעירה, שעדיין נמצאת בסכנת חיים, נדיר ביותר ולכן על פי ההערכות, מדובר בביש מזל מצמרר ותו לא.

היולדת נרדמה בזמן ההנקה - התינוק מת

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק