אותו רופא, 2 בדיקות מי שפיר שהסתבכו

בשנות ה-90 ביצע אותו רופא שערך בדיקת מי שפיר בצעירה שהתמוטטה השבוע, בדיקה קטלנית בצעירה אחרת. הדימיון מדהים: את שתיהן תקף חיידק אי-קולי אלים. ב-30 השנים האחרונות היו שני מקרים של תמותה לאחר בדיקת מי שפיר והסיבוכים מהם סבלה האישה שנפטרה ומהם סובלת הצעירה המאושפזת כעת, נדירים ביותר

חוסר מזל - או חוסר מקצועיות? העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי הרופא שביצע את בדיקת מי השפיר לבת ה-26 שבסופה מת עוברה והיא מאושפזת במצב קשה מאוד, ביצע בשנות ה-90 בדיקה בסופה מתה אישה אחרת. מדובר באחד משני מקרי המוות היחידים כתוצאה מבדיקת מי שפיר בשלושים השנים האחרונות בישראל.

לפי הדיווח, הרופא שביצע את הבדיקה הוא איש מקצוע מוערך, המשמש בתפקידים בכירים בבית חולים ציבורי בארץ וב"הרצליה מדיקל סנטר", שם בוצעה הבדיקה הפרטית לבת ה-26 שהתמוטטה.

הסיבוך ממנו סובלת הצעירה, שעדיין נמצאת בסכנת חיים, נדיר ביותר ולכן על פי ההערכות, מדובר בביש מזל מצמרר ותו לא. מומחה אחד אמר עם זאת כי "העובדה ששני מקרים כה חמורים אירעו תחת ידיו של אותו רופא, מחייבת בדיקה".

הדימיון בין שני המקרים מחריד: מדובר בנשים צעירות, שנפגעו מחיידק אי-קולי אלים ביותר. לעיתון אמר אמש אותו רופא: "ביצעתי כבר אלפי בדיקות כאלה. לא היה שום דבר יוצא דופן בבדיקה הנוכחית".

אתמול: התייצבות קלה במצבה, אך עדיין נשקפת סכנה לחייה 

בבית החולים "קפלן" ברחובות דיווחו אתמול על התייצבות קלה ביותר במצבה של בת ה-26. סכנה ממשית עדיין נשקפת לחייה.

ד"ר עדי נמרוד, מנהל מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים, הסביר כי "זה משול לכדור שלג שצובר תאוצה ומסה. היא נמצאת בכשל רב מערכתי, אך המצב היה קשה יותר כשראינו אותה לאחר ההפלה. יש שעון חול של זמן בו אפשר לקבל החלטות כלשהן, כאשר המטרה כרגע היא ייצוב מערכות ושליטה על מקור הזיהום, הרחם".

רחמה של הצעירה נכרת לאחר הסיבוך שאירע בבדיקה. בתחילת רוקן הרחם, כנהוג בשיבוש הנדיר יחסית בבדיקת מי השפיר, אך לאחר שהדבר לא עזר, נאלצו הרופאים לכרות את הרחם - אך השאירו את השחלות, כדי שאם תחיה תוכל הצעירה בעתיד להביא ילדים באמצעות אם פונדקאית. זה היה ההיריון הראשון שלה.

2 מקרי תמותה לאחר בדיקת מי שפיר ב-30 שנה

"היא עדיין תלויה בהרבה תמיכה חיצונית במערכת הנשימה, לחץ הדם, דיאליזה, מקבלת הרבה אנטיביוטיקה", הוסיף ד"ר נמרוד. "עוצמת הכשל המערכתי טיפה פחתה, היא עדיין במצב קשה מאוד ובסכנת חיים. ככל שמתרחקים מהאירוע הראשוני אנחנו מעט אופטימיים יותר, אבל עדיין בחשש גדול מאוד בכל רגע".

משפחתה, לדברי הרופאים, נמצאת בבית החולים כל העת. "האחיות מטפלות בה באהבה ומסירות. אנחנו משתדלים לטעת בהם תקווה, עם כיסוי, שלא נפיח בהם תקווה כוזבת".

פרופ' ציון חגי, מנהל חטיבת נשים ויולדות, הסביר כי הסיבוך ממנו סובלת הצעירה נדיר ביותר. "אנו יודעים שב-1 מכל 250-400 מקרים, יכולה להיות הפלה לאחר בדיקת מי שפיר. ב-1 מכל 1,000 מקרים, חלים זיהומים קשים אצל האישה. ב-99% מהמקרים הללו, מתגברים על זה על ידי ריקון הרחם ומתן אנטיביטיוקה. אך הפעם החיידק היה מאוד אלים וזה גרם לקריסת מערכות, שחייבה אותנו בפעולה מהירה".

"במדינת ישראל במהלך 30 השנים האחרונות היו 2 מקרי תמותה בעקבות בדיקת מי שפיר", הוסיף פרופ' חגי. "צריך לקחת הכל בפרופורציה, זה מאוד נדיר".

היולדת נרדמה בזמן ההנקה - התינוק מת

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק