שבוע של שביתה במערכת הרפואית

לאחר שהמשא ומתן הלילי הסתיים ללא תוצאות, משביתים היום הרופאים את כל מערכת הבריאות. בהסתדרות הרפואית מאשימים את סגן שר הבריאות באחריות למצב: "אי אפשר בגלל בן אדם אחד לפגוע במיליונים"

הרופאים מחריפים את השביתה: לאחר שלא הושגה כל התקדמות במשא ומתן הלילי בין האוצר להסתדרות הרפואית, משביתים היום הרופאים את מערכת הבריאות כולה. בהסתדרות הרופאים טוענים שיש רק אשם אחד במצב - סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

ד"ר ישראל אייליג, סגן יו"ר הסתדרות הרופאים אמר הבוקר לחדשות 2 כי המשא ומתן תקוע בגלל בן אדם אחד - סגן שר הבריאות. "הוא היחידי שיודע, הוא היחידי שמבין. המתמחים לא יודעים המומחים לא יודעים, הרופאים לא יודעים - רק הוא. צריך שיקום הבן אדם האחראי במדינת ישראל, שר הבריאות ושיגיד מילתו, שיתערב, מספיק. אי אפשר בגלל בן אדם אחד לפגוע במיליונים".

כחלק מעיצומי הרופאים לאורך כל השבוע מתוכננים שיבושים רבים בבתי החולים ובקופות החולים השונות. אם יש לכם תור מוזמן או כל פנייה אחרת, מומלץ להתקשר למרכז הרפואי הרלוונטי ולשאול האם להגיע או לא.

היום, יום ב' 20.6, תתקיים שביתה כללית במתכונת שבת בבתי החולים, לרבות בתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים. בקופת חולים כללית כל מרפאות הקהילה שובתות, למעט יחידות לטיפולי יום כולל טיפולים אונקולוגים, מכוני IVF , ומכוני גסטרו אשר יעבדו רגיל. בקופ"ח לאומית - מרפאות הקהילה שובתות במתכונת שבת.

שביתה כללית מתקיימת גם בלשכות הבריאות, בריאות הציבור וטיפות חלב.

מחר, יום ג' 21.6, יתבצעו בחדרי הניתוח בבתי החולים רק ניתוחים דחופים וניתוחי הסרת גידולים (אונקולוגיה). כל שאר הפעילות בבתי החולים תתבצע כרגיל, כולל מרפאות הקהילה.

ביום ד' 22.6, מרפאות החוץ, אשפוז יום והמכונים בבתי החולים, לרבות בבתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים, יהיו סגורים לקבלת חולים מבחוץ. יחד עם זאת, הרופאים העובדים במסגרות אלה יגיעו לעבודה, על מנת להיות נוכחים בתוך בתי החולים בלבד ולהעניק ייעוץ.

בחדרי הניתוח בבתי החולים יתבצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחי הסרת גידולים (אונקולוגיה). מרפאות הקהילה יעבדו כרגיל.

ביום ה' 23.6, תתקיים השבתה זהה לזו שהתקיימה ביום רביעי. 

בתי החולים השובתים הם: ביה"ח איכילוב בתל אביב, המרכז הרפואי אסף הרופא, בית חולים ביקור חולים, המרכז הרפואי ע"ש ברזילי באשקלון, המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון, בי"ח הגליל המערבי נהריה, בי"ח פוריה, מרכז רפואי רבקה זיו צפת, מרכז רפואי בני ציון, מרכז רפואי רמב"ם, בי"ח שערי צדק, המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא בתל השומר והמרכז הרפואי הלל יפה.

בתי החולים הגריאטרים או הפסיכיאטרים השובתים: מ.רפואי גריאטרי שמואל הרופא, מ.גריאטרי ראשל"צ, מ. רפואי גריאטרי נתניה, מ.גריאטרי פרדס חנה, מ.גריאטרי מרכז שיקומי פלימן, בי"ח אברבנאל ב. הנפש, בי"ח באר יעקב ב. הנפש, בי"ח נס ציונה ב. הנפש, בי"ח פסיכיאטרי טירת הכרמל, בי"ח מזרע ב. הנפש, המרכז לבריאות הנפש שער מנשה, המרכז הרפואי לבריאות הנפש לב השרון (פרדסיה), בי"ח איתנים ב. הנפש, בי"ח כפר שאול ב. הנפש, מרכז קהילתי לבריאות הנפש יפו, מ.רפואי לבריאות הנפש באר שבע.

גם האחיות בעיצומים

‎‎בתוך כך, הסתדרות האחיות משבשת את העבודה במחלקות הפנימיות בבתי החולים. האחיות מפחיתות 2 מיטות אשפוז מכל המחלקות הפנימיות, במחאה על כך שלטענתן הממשלה לא יישמה את ההסכם מתחילת השנה, לתוספת של 190 תקני אחיות לטובת שיפור הטיפול בחולים המונשמים.

"מתגלה לעינינו תמונה הזויה שבה לא נוספה ולו מיטה אחת במחלקות הפנימיות בבתי החולים, בחצי השנה האחרונה, ואף חמור מכך - בפועל נסגרו מחלקות שלמות" - כך אמרה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, בשבוע שעבר. "המשמעות היא חבלה מודעת וחמורה בכושרם של בתי החולים הציבוריים להעניק טיפול הולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק