ענן האפר הוולקני באופק הדרומי והמזרחי של ישראל

האפר שהתפרץ מלוע הר הגעש באריתריאה הגיע הבוקר לישראל. סימנים ראשונים של הענן נראו תחילה בשמי אילת, ואחר כך התפשטו גם צפונה. עד כמה זה מסוכן לבריאות והאם זה ישבש את התנועה האווירית? כל התשובות במדריך

ענן האפר הוולקני כבר הגיע לשטח ישראל - וכעת ניתן לראותו גם משמי אזור המרכז. מי שיסרוק את השמיים בניסיון לאתר בהם דבר מה לא שגרתי, סביר להניח שלא יבחין בכלום. הסיבה לכך היא שהעפר הוולקני מרחף בגובה רב, ועל כן - אין חשש, לפי שעה, מפני שיבושים בתעופה.

מי שבכל זאת יתאמץ לצפות במו עיניו באפר שנישא אלינו מאפריקה, יוכל לדעת שאכן ראה אותו אם יצליח להבחין בעננים עכורים בעלי צבע לא שגרתי.

מה משמעות הענן הוולקני? כל התשובות לשאלות לפניכם. 

מה בדיוק קרה?

בתום סדרה של 13 רעידות אדמה בגבול שבין אתיופיה לאריתריאה שהחלה שלשום, התפרץ אתמול לפנות בוקר הר הגעש שממנו נפלט האפר. ההר נאברו מתנשא לגובה של 2,100 מטרים וקוטר מכתשו הוא כשבעה קילומטרים. לא זכורות התפרצויות שלו בעבר הקרוב, ויש חשש כי פעילותו ורעידות האדמה הממושכות עלולים לעורר גם הר געש סמוך לו שהתפרץ במאה ה-19.

איך נראים חלקיקי האפר ואיפה הם צפויים להופיע?

חלקיקי האפר נראים כמו עננים בעלי גוון אפרפר-כחלחל והם שונים למדי מאובך. הם מרחפים בגובה של כ-14 קילומטרים בשמיים ונצפים באזור אילת והערבה. הנקודות הצפוניות ביותר שאליהן, לפי ההערכות, הם יכולים להגיע הן מצפה רמון או באר שבע.

מה המסלול של ענן האפר?

המכון הצרפתי המתמחה בחקר פעילות וולקנית מעריך כי ענן האפר עושה את דרכו בכיוון צפון מערב בדרכו למזרח התיכון למדינות ישראל, ערב הסעודית, ירדן ומדינות נוספות. ד"ר ברוך זיו, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה, אמר בריאיון לגלי צה"ל כי "הענן נמצא בגובה 15 קילומטרים מפני הקרקע. זה גובה רציני. הוא נסחף מערבה בעיקר לאפריקה ולא לאזורנו".

על מה זה ישפיע בישראל?

נכון לעכשיו, אין כל שינוי בלוח הטיסות המתוכנן בישראל. החשש הוא שבמקרה של החמרה במצב בשעות הקרובות, אם חלקיקי האפר הוולקני ירחפו בגובה נמוך יותר, הם יוכלו להשפיע על תנועת המטוסים. במקרה כזה עלולה להיות השפעה על הטיסות הבינלאומיות והארציות לאילת וליעדים במזרח הרחוק - שמסלולם עובר מעל ים סוף. רוב יתר נתיבי הטיסה למערב צפויים להיות פתוחים בכל מקרה.

האם נשקפת סכנה לבריאות?

האפר הוולקני נישא בריכוזים משתנים בגובה רב מעל פני הקרקע, ועל כן הרכבו ומידת הסכנה ממנו עדיין אינם ברורים.

כיצד נערכים לענן האפר בישראל?

רשות התעופה האזרחית הזמינה בדיקה מהשירות המטאורולוגי לגבי הסיכוי שחלקיקי אפר וולקני יחדרו לתחום התעופה של ישראל והיום בבוקר צפויה ועדה של רשות התעופה לדון בהתפתחויות בנושא.

למה הוא גרם עד כה?

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון נאלצה לקטוע את ביקורה באתיופיה, שכנתה של אריתראה מחשש שאם תישאר לא תוכל לעזוב את המדינה, בשל אפשרות שנמל התעופה בעיר הבירה אדיס אבבה ייסגר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת