כלוא בגוף של צמח - אך שומע ומגיב

הוא שכב במצב של צמח בבית החולים במשך יותר משנה, ללא תנועה ובלי לומר דבר. אבל לפני כמה שבועות, החליטה ד"ר לוין מבית החולים הדסה עין כרם להכניס אותו לבדיקה יסודית שתסרוק היטב את הפעילות המוחית שלו. התוצאות הדהימו את כולם: הוא שומע, מבין ומגיב לכל מה שנאמר סביבו - אך "כלוא" בתוך גופו שלו

ג', צעיר שטבע בים, שכב במשך יותר משנה במצב של צמח בבית החולים. הוא לא הזיז שריר בגופו ולא הגיב לשום גירוי. אלא שלפני כמה שבועות, ד"ר נטע לוין, נוירולוגית בבית החולים הדסה עין כרם, החליטה להכניס אותו לבדיקה יסודית חדשה, שתסרוק היטב את הפעילות המוחית שלו. התוצאות היו מדהימות: התברר שהצעיר שומע מבין כל מה שקורה סביבו, אך למרות זאת המצב הקליני שלו לא השתנה - והוא עדיין כלוא בתוך גופו.

עד כה נבדקו ארבעה חולים שמוגדרים שמוגדרים 'וגטטיביים כרוניים', או בעברית - 'צמח'. אצל שלושה מהם לא התגלו ממצאים משמעותיים, אבל התוצאות של ג' מטלטלות את עולם הרפואה. "הוא ילד גאון. הוא כתב מוזיקה והוא רק בן 22", מספר א', אביו של הצעיר. "הרופאים הסבירו לנו שהמצב הוא קשה ולא יוצאים מזה ואנחנו צריכים להשלים עם זה שזה המצב".

"הייתי שם ואמרתי: למה היה צריך להביא אותו בכלל?", אומר האב על הבדיקה, "חששתי שהוא לא יעבור את זה". אלא שהתוצאות היו חד משמעיות: ג' דמיין שהוא מנווט, משחק טניס או עושה פעילות מוטורית כלשהי. "הוא הבין מה שביקשנו ממנו לעשות, וביצע", העידה ד"ר לוין.

"אזורים שונים במוח מתמחים בעיבוד של משימות שונות"

"אנחנו למעשה דוגמים את המוח בכמה נקודות זמן ואנחנו נותנים משימות שונות", מסבירה ד"ר נעה רז מהמחלקה הנוירולוגית בבית החולים הדסה עין כרם על הבדיקה החדשנית שנקראת MRI תפקודי. "הרעיון הבסיסי הוא שאזורים שונים במוח מתמחים בעיבוד של משימות שונות. אזור שהוא פעיל מבחינה עצבית דורש כמות גדולה של דם מחומצן. זה מה שאנחנו דוגמים, שינויים בכמות הדם המחומצן".

מנשה כליפה עבר לאחרונה את אותה הבדיקה שעבר ג'. כליפה בן ה-44 נחלץ לפני שנתיים נחלץ להציל ילדה בת 3 שנפלה לבור שבתחתיתו הצטבר גז רעיל, בגן משחקים בירושלים. הילדה נפטרה ומאז, במשך שנתיים, מנשה מחוסר הכרה ומונשם. מהבדיקה של מנשה לא ניתן היה להסיק דבר, אך אשתו אפרת לא מוותרת ובהדסה החליטו לזמן אותו לבדיקה חוזרת בזמן הקרוב.

ומה לגבי ראש הממשלה לשעבר אריק שרון ששרוי בתרדמת? "אם יפנו אליי ויבינו את ההשלכות של הבדיקה - אז נשמח לבצע אותה", אומרת ד"ר לוין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק