מפת רעש המטוסים החדשה: האם אתם בפנים?

מסלולי הנחיתה וההמראה בנמל התעופה בן גוריון שופצו. פרט לשדרוג בשירות לנוסעים, ייפטרו חלק מהיישובים שסבלו מרעש המטוסים בלילות מהמטרד. את מקומם, למרבה הצער, יתפסו ערים אחרות. בואו לבדוק מי הצטרף ומי הושמט מ"רשימת הרעש"

הבאים לישראל והיוצאים ממנה בדרך האוויר יתחדשו ממחר בנמל תעופה בינלאומי משודרג, אחרי שהשלב הראשון בשיפוץ נתב"ג הושלם. מי שיהיו מרוצים הרבה פחות מהשינויים שם הם תושבי היישובים הסמוכים, שייאלצו להתרגל לרעש העז שיסבו המטוסים שימריאו וינחתו בשעות הלילה. עבור מי שמתגורר במרכז הארץ, ערכנו רשימות ובהן היישובים שייזכו לשקט פסטורלי עקב השינויים, לצד אלה שיהפכו החל ממחר לרועשים.

איפה יישנו בשקט מעתה?

  • מודיעין
  • צפון ראשון לציון
  • כפר טרומן

איפה ייאלצו להתרגל לרעש בלילות?

  • בני עטרות
  • חולון
  • מערב ראשון לציון
  • שוהם 

בנמל התעופה בן גוריון ממשיכים בשיפוצים הנרחבים, שהגיעו עתה לשלב האחרון. מטרתם הראשית היא להרחיב את כל המסלולים להמראות ולנחיתות, כדי להביא את נתב"ג להיות אחד מנמלי תעופה המתקדמים בעולם.

מנכ"ל רשות שדות התעופה, קובי מור, הסביר כי ההליך נובע מכך ש"אנחנו רוצים הפרדה בין מסלולי הנחיתות לבין אלה של ההמראות. זה פותר לנו קונפליקט של שנים ארוכות ומשנה לחלוטין את המודל התפעולי".

פרט לשדרוג המסלולים, תוצב בנתב"ג שורה שלמה של אמצעי בטיחות חדשים בשווי מיליונים. מדובר, בין היתר, בהפעלת מכ"ם קרקעי שיסרוק את נתיבי ההמראה והנחיתה כדי לוודא שלא ניצבים עליהם חפצים שעפו עם הרוח או אחרים מכל סוג, גם בממדים מזעריים, שעלולים לסכן את בטיחות המטוסים.

נוסף על כך, הותקן שם מכ"ם שיתריע על חשש מפני התנגשות בין מטוסים שממריאים ונוחתים בנתב"ג. השיפוץ כולו עתיד להסתיים בתוך שנתיים - ועלותו הכוללת עומדת על כשלושה מיליארד שקלים. ברשות שדות התעופה הבטיחו כי שדרוג נמל התעופה שווה כל שקל מסכום העתק שהושקע בהליך.

נקודת אור נוספת לנוסעים תהיה קיצור הדרך לחו"ל. מכיוון שנתיב ההמראה יהיה כעת קרוב יותר לבית הנתיבות, יחסוך להם הדבר הליכה של 10 דקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת