טל מקווה שתעזרו לו לנצח את הסרטן

באמצעים דלים ובכיסוי ארצי חלקי, ייערך מחר מבצע לאיתור תורם מוח עצם מתאים שיוכל לסייע לטל שטרית בן ה-8 לנצח בקרב על חייו מול הלוקמיה. הוא מתפלל שהציבור יתגייס למענו וימסור דגימות דם, כדי שיוכל להגשים את חלומו ולעבוד, כשיהיה גדול, בגן חיות

טל שטרית בן השמונה בילה את ליל הסדר האחרון במיטתו בבית החולים "שניידר". בשבוע הבא הוא יציין שם גם את יום הולדתו, כשהוא ממתין בכיליון עיניים למתנה שתוכל להציל את חייו: תרומת מוח עצם שתסייע לו להתגבר על מחלת הלוקמיה שממנה הוא סובל.

עד כה לא נמצאה עבור טל תרומה מתאימה, ומחר – בשל אילוצים כלכליים - ייערך למענו מבצע מצומצם בשש ערים בלבד: חיפה, פתח-תקווה, עפולה, טבריה, זכרון יעקב וכרמיאל. למרות הכל, הוא ממשיך לחייך ומקווה שהציבור יתגייס למענו, יגיד לעמדות ההתרמה ויעניק דגימות דם כדי להציל את חייו.

מבצע התרמה ארצי היה משפר בהרבה את סיכויו של טל לאתר תורם מתאים, אבל לעמותת "עזר מציון" אין כיום יכולת לשאת בהוצאות שהמהלך דורש. חוק שמחייב את המדינה להעביר למאגר מוח העצם של העמותה סכום של חמישה מיליון שקלים כבר עבר בקריאה שלישית, אבל הכסף עדיין לא הגיע.

ד"ר ברכה זיסר, מנהלת המאגר לתורמי מוח עצם ב"עזר מציון", סיפרה על מצוקת המשאבים הכמעט בלתי אפשרית שעמה היא מתמודדת: "בחודשים האחרונים דחיתי על הסף הרבה מאוד משפחות שביקשו שנערוך מבצע כזה בגלל בעיה כלכלית. במקרה הספציפי הזה, נכמרו רחמיי מכיוון שחיי הילד באמת מוטלים על כף המאזניים. לכן, נעשה מאמץ".

אחותו התאומה של טל, אביה, שוהה לצד מיטתו ומחזיקה אצבעות שיימצא עבורו תורם. בשנה שעברה אמורים היו שניהם לעלות יחד לכיתה א'. הוריהם רשמו אותם לאותו בית הספר וקנו להם ספרים ומחברות, אך את התכניות קטעה המחלה שהתפרצה שוב בגופו של טל.

"הוא בא הביתה והיו לו המון פצעים כחולים בכל הגוף. כך החלה המחלה", שחזרה האחות. היא ובני משפחתה מקווים שלמרות האמצעים הדלים, תימצא תרומה שתאפשר לטל לשוב לקו הבריאות ולהגשים את חלומו – לעבוד בגן חיות.

גם אור נלחם על חייו

רק לפני חודשים התגייסה המדינה לטובת אור יוספוב, גם הוא חולה לוקמיה, אבל בשורות טובות עדיין לא הגיעו. סיגי יוספוב, אמו של אור, סיפרה כי "מתוך 20 אלף דגימות שאספנו נבדקו 60% וקיבלנו תשובה שלא נמצא תורם". היא ובנה ממשיכים לשמור על אופטימיות, למרות הכל: "קיווינו מאוד מאוד למצוא תורם, אבל אני מאמין שעוד נמצא כזה עם הזמן", סיפר אור.

ממשרד הבריאות נמסר כי "כספי התמיכה יחולקו בתום שנת 2011 על בסיס מבחנים שנדרש משרד הבריאות לערוך למוסדות המפעילים מאגרים של תורמי מוח עצם. משרד הבריאות מוכן להעביר את התשלום כבר כעת, אך אין אפשרות משפטית לכך. מנכ"ל המשרד ייפגש עם עמותת 'עזר מציון' למציאת פיתרון".

מי שמעוניין לברר פרטים נוספים על נקודות ההתרמה ועוד, מוזמן להתקשר למוקד "עזר מציון" בטלפון: 1-800-236-236.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת