אחרי 160 ימי תרדמת: התנינים בחמת גדר התעוררו, והם רעבים

דוד גולן מטפל כבר 21 שנים בזוחלים האימתניים, אבל כשהגיע הבוקר לבחון את מצבם אחרי שהתעוררו מחמישה חודשים של רעב, היה צריך להימלט מאימתם. בשבוע הבא מצפה להם ארוחת מלכים שהכין

דוד מעניק "נשנוש" לאחד התנינים הרעבים (חדשות 2)

בשבוע הבא יציין עם ישראל את חג האביב, אבל גם לא רק בני האדם מתכוננים לקדם בברכה את תום החורף. 250 התנינים שבחמת גדר החלו לאחרונה להתעורר מ-160 ימים של תרדמת החורף, כשהם עדיין מנומנמים - אך בעיקר רעבים מאוד. לדוד גולן, מטפל התנינים של חמת גדר, ציפתה שם הבוקר קבלת פנים כמעט סוערת – כשהזוחלים האימתניים לא היססו להבהיר שגם הוא מהווה בעיניהם ארוחה פוטנציאלית כדי להביע את רעבונם.

למרות זאת, את גולן הם לא הצליחו להטריד מדי: "אני מטפל בתנינים כאן כבר 21 שנים. יש בינינו קשר לא מחייב, עם חוזה שמבחינתם מסתכם בעיקר ב'אכול כפי יכולתך'", הוא הסביר בחיוך. "כשעברתי לידם הבוקר הם ראו והריחו אותי והתחילו לרוץ לעברי, אז חציתי מהר את הגדר לצד השני. אני אמנם עובד איתם הרבה שנים, אבל אין להם סנטימנטים כשהם רעבים".

הרעב שעליו דיבר גולן הצטבר לאורך חודשים. "התנינים הם זוחלים בעלי דם קר. כל חילוף החומרים שלהם מושפע מהטמפרטורה של הסביבה. בקיץ הם מוציאים הרבה יותר אנרגיה וגם צורכים בהתאם. לעומת זאת, חילוף החומרים שלהם בחורף נמוך מאוד, ובעצם מנובמבר ועד עכשיו - הם עדיין לא אכלו".

אחרי כמעט חצי שנה של רעב, ייאלצו התנינים להמתין עוד כמה ימים עד שסוף כל סוף יקבלו שוב אוכל. ביום שני הקרוב ייערך בחמת גדר אירוע ההאכלה הראשונה שלהם, ולרגל האירוע הכין להם גולן סעודת מלכים הכוללת לא פחות מ-300 ק"ג חלקי עופות. אחרי שיישבעו, הם יתפנו להתחיל את טקסי החיזור המאפיינים את עונת האביב.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק