שביתת הרופאים: מה שובת ומה לא?

החל ממחר, פותחת הסתדרות הרופאים בשביתת אזהרה ל-48 שעות, זאת לאחר שהמגעים עם האוצר הגיעו למבוי סתום. יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן אמר לחדשות 2 באינטרנט: "אנו יוצאים למאבק בכדי להביא שינוי דרמטי למערכת הבריאות ולשיפור מצב החולים במדינת ישראל". אז מה בדיוק שובת ומה לא? המדריך המלא לפניכם

לראשונה מזה עשור, ואחרי שנים של דיונים עקרים, שביתת הרופאים תצא מחר לדרך. בינתיים מדובר בשביתת אזהרה ל-48 שעות, זאת לאחר שהמגעים עם האוצר הגיעו למבוי סתום, אולם בהסתדרות הרפואית מדגישים: אם האוצר לא ייענה לתנאינו, בשבוע הבא השביתה עשוייה להתרחב.

לצד מאבק לשיפור תנאי העסקתם, טוענים הרופאים שמערכת הבריאות הציבורית על סף קריסה ודורשים תוספות של תקנים ושל מיטות אשפוז. כמו כן מבקשים הרופאים לבנות תכנית תמריצים להתמחות במקצועות שבהם חסרים רופאים, וכן למי שעובר לפריפריה.

יו"ר ההסתדרות הרפואית ומי שמנהיג את השביתה, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר בראיון לחדשות 2 באינטרנט כי "השביתה שצפויה להיפתח מחר הינה שביתת אזהרה, במסגרתה לא יתבצעו ניתוחים מתכוננים, רק דחופים. לא נפעיל מרפאות, לא נערוך בדיקות שאינן דחופות ובתי החולים יעבדו במתכונת שבת. המרפאות של שירותי בריאות כללית וקופת חולים לאומית יעבדו במתכונת שבת רק ביום שלישי".

"בסופו של דבר נמנע נזק בלתי הפיך לחולים"

ד"ר אידלמן ציין כי הסתדרות הרופאים הפנתה דרישות למשרד האוצר שלא נענו. "הרופאים דורשים שינוי משמעותי במערכת הבריאות הציבורית", אמר אידלמן והוסיף: "הגשנו חבילת דרישות ובדרישות הללו פרסנו בקשה לשיפור תנאיהם של תורנים ושל רופאים בכירים בבתי החולים". בין הדרישות מבקשים הרופאים שיפור בתנאי השכר ובתנאי העבודה.

לאור האיומים על השביתה, נקבעה פגישה דחופה ליום חמישי בין נציגי האוצר ונציגי הסתדרות הרופאים. יו"ר ההסתדרות הרפואית מביע תקווה שבמהלך הפגישה "האוצר ירד מההצעות ההזויות שלא אמורות להביא שום פיתרון ושאנו נשמע בשורה לכל המערכת הבריאות הציבורית".

לדבריו של אידלמן "אנו יוצאים לשביתת אזהרה ומקווים שנוכל להתקדם במשא ומתן, אם לא תהיה התקדמות נאלץ להמשיך. יצאנו למאבק בכדי להביא שינוי דרמטי למערכת הבריאות ולשיפור מצבם של כל החולים במדינת ישראל, בסופו של דבר נמנע נזק בלתי הפיך לחולים".


מי שובת ומי לא?

  • מרפאות החוץ
  • חדרי הניתוח לניתוחים לא דחופים
  • המכונים לדיאליזה
  • הפריה חוץ גופית
  • בדיקות MRI ו-CT
  • קופות חולים כללית ולאומית
  • חדרי המיון, חדרי הלידה, הפגיות, היחידות לטיפול נמרץ, והרופאים התורנים והכוננים יעבדו כרגיל אך במתכונת שבת
  • בתי החולים הפרטיים יעבדו כרגיל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק