אביה של שירלי מרדר: "הזיכרון חוזר לה לאט-לאט"

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה ממשיך להשתפר מצבה של שירלי מרדר, הצעירה שסבלה מקריסת כבד בעקבות שימוש ממושך בנורופן. אביה מספר היום בראיון מיוחד על מצבה: "היא כבר זוכרת את נטילת הנורופן". בית החולים: הבדיקות שעוברת שירלי יציבות

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה ממשיך להשתפר מצבה של שירלי מרדר, הצעירה בת ה-27 שהכבד שלה קרס בעקבות שימוש ממושך בתרופה נורופן. משפחתה וקרוביה נמצאים ליד מיטתה, ובימים האחרונים היא החלה לתקשר איתם. "שירלי בעיקר מנסה להיזכר מה אירע בימים האחרונים בשבוע האחרון", מספר היום אביה של שירלי, אלי מרדר, בראיון מיוחד לחדשות 2 באינטרנט.

"אנחנו משוחחים, יש שיפור קל במצבה", מספר האב. "בזכרונה, חסרים לשירלי שניים-שלושה ימים, אבל לאט-לאט הזיכרון חוזר לה. היא כבר זוכרת את הרגעים הראשונים שלאחר נטילת התרופה, ומספרת על הפניקה ותחושותיה".

מהעדכון האחרון מבית החולים בילינסון עולה כי תוצאות בדיקות המעבדה של שירלי יציבות, מצבה ההכרתי בשיפור וכי היא מתקשרת היטב עם הסביבה. הצוות הרפואי ממשיך לעקוב בצמידות אחר מצבה של שירלי, ומבית החולים נמסר כי 48 השעות הבאות עדיין קריטיות.

לפני שלושה ימים נותקה מרדר ממכונת ההנשמה. "היא עדיין מעט מבולבלת, אבל נכון לעכשיו אנחנו מאמינים שלא יהיה צורך בהשתלת כבד", אמר אז ד"ר בועז תדמור, המשנה למנהל המרכז הרפואי בילינסון.

"יש שיפור במדדים וגם במצב הקליני שלה והרופאים עדיין נמצאים מסביבה ועוקבים אחרי מצב הכבד. כולם נמצאים בהיכון, ליתר ביטחון", אמר ד"ר תדמור והוסיף כי יש לערוך סבב בדיקות נוסף כדי להעריך שוב את מצבה של מרדר. "כרגע היא ערה ומבצעת פקודות פשוטות", הוסיף הרופא הבכיר.

"הכבד של שירלי מספיק חזק"

"המצב של שירלי מאוד נדיר וכולל סיבוכים נדירים ומורכבים", אמר ד"ר תדמור. "זה אירוע חריף, אבל למרבה המזל גילינו שהכבד של שירלי היה מספיק חזק כדי להגיב על ההרעלה הזאת", הוסיף. באשר להחלטה להחזיר את שירלי לבית החולים במקום להטסתה לצרפת אמר ממלא מקום מנהל בית החולים: "היה סיכון רב יותר בהטסתה לפריז מאשר בהחזרתה לבית החולים".

למרות השיפור המתמיד במצבה של מרדר, אמר ד"ר תדמור כי מצבה עדיין קריטי. "אנחנו רואים את האור בקצה המנהרה ומקווים שהכבד יחזיק, אבל אם תחול הידרדרות בשנית, נצטרך לשקול מחדש את הנושא של תרומת כבד", טען. ד"ר תדמור הוסיף כי הכבד שהיה מיועד אתמול למרדר נתרם בינתיים לאדם אחר.

"האירוע מן הסוג הזה מעלה פעם נוספת את החשיבות שבחתימה על כרטיס אד"י", הדגיש ממלא מקום מנהל בית החולים וסיכם את דבריו בקריאה לחתום על כרטיס ההסכמה לתרומת איברים.

נטלה נורופן לאחר עקירת שן - וקרסה

מרדר אושפזה במצב אנוש בבית החולים בלינסון, לאחר שגופה קרס בעקבות נטילת נורופן. ההערכות הן שהיא פיתחה אלרגיה למשכך הכאבים. בראיון לערוץ החדשות האב על השתלשלות האירועים. "היא הלכה לעשות עקירת שן כירורגית והרופא אמר לה לקחת משהו נגד כאבים. היא לקחה נורופן כל ארבע שעות, במשך ארבעה-חמישה ימים, כמו שכתוב על האריזה".

"אחרי שבועיים היא פתאום התחילה להרגיש בחילות למשך כמה ימים", משחזר האב. "ביום שני שעבר היא היתה צהובה לגמרי, הלכנו לרופא והוא מיד הפנה אותנו לתל השומר, ומשם הפנו אותנו לבלינסון", הוסיף.

האב הוסיף, "לאחר שהגענו לבלינסון עשו לה ביופסיה לכבד, וגילו בבדיקה שכפי הנראה זה מהנורופן".

תגובת נורופן

מנורופן נמסר בתגובה: "בראש ובראשונה אנחנו מאחלים לשירלי החלמה מהירה ורפואה שלמה. אין לנו מידע נוסף על האירוע וסיבותיו מעבר למה שפורסם בתקשורת. מדובר בסיבוך נדיר ביותר שלא ניתן לצפייה מראש, החומר הפעיל איבופרופן נבחן באינספור ניסויים קליניים מאז שפותח בשנת 1969 ונמצא כיעיל ובטוח לשימוש על ידי רשויות הבריאות בכל רחבי העולם".

"תרופות משככי כאבים הן בטוחות ביותר ועשרות מיליוני אנשים משתמשים בהן יום יום. בכל מקרה של ספק, רגישות לתרופות או היסטוריה רפואית מומלץ להתייעץ עם רופא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק