הרופאים מזהירים: "שביתה - כמו מלחמה עם קורבנות בנפש"

במערכת הבריאות ממשיכים לאיים בשביתה ביום א' - במסגרתה יופעלו בתי החולים במתכונת שבת. הרופאים פונים הערב לאוצר בקריאה למנוע את השביתה. "אסור לתת למערכת לשבות, זה יהיה אסון", מזהיר מנהל בית החולים וולפסון ומפציר: "אנחנו רוצים למנוע את המשך הידרדרות מערכת הבריאות"

בעקבות הכישלון במו"מ מול האוצר, מאיימין נציגי הרופאים לפתוח בשביתה כבר ביום ראשון הקרוב, במסגרתה יפעלו המוסדות הרפואיים במתכונת שבת. רגע לפני, מזהירים הרופאים מפני השלכותיה של שביתה שכזו - באם תצא לפועל. "זה יהיה כמו מלחמה, בה יהיו קורבנות בנפש", מזהיר הערב ד"ר יצחק ברלוביץ', מנהל בית החולים וולפסון בחולון, בראיון לתכנית "שש" עם ערד ניר.

"במסגרת השביתה ייסגרו מרפאות החוץ, תהיה דחייה של ניתוחים מתוכננים, וגם במחלקות האשפוז עלולה להיות פגיעה ביכולת לאבחן ולטפל", טוען ד"ר ברלוביץ'. "צריך לעשות הכל כדי למנוע את השביתה הזאת. מיצינו את תהליך המשא ומתן, וכעת אין ברירה אלא לפנות למאבק אחר. אסור לתת למערכת לשבות, שביתה שכזו היא אסון למערכת".

הרופאים: להוסיף 50%; האוצר: מוכנים רק 18%

ד"ר ברלוביץ הציג גם את הדרישות המרכזיות של הרופאים במשא ומתן, הנמשך כבר מספר חודשים. "הרופאים דורשים הטבות שכר משמעותיות כדי לשמור עליהם בתוך המערכת הציבורית ולא לתת להם לעזוב, כפי שקורה היום", הוא מסביר. "קיימות גם דרישה להוספת כוח אדם משמעותי ולהוספת מיטות אשפוז. בסך הכל מדובר בשיפור משמעותי של מערכת הבריאות הציבורית - כדי למנוע את הידרדרותה".

במשא ומתן דורשים הרופאים תוספת של 50% בשכרם, בעוד שהאוצר מוכן להעניק באופן הדרגתי תוספת של 18% בלבד - דבר המעיד על מימדי המחלוקת בין הצדדים. גם הרופאים וגם באוצר מסכימים כי לרופאים מתמחים יש לתת תוספת משמעותית לשכר ולרופאים הבכירים תוספת קטנה יותר - אך גם במקרה זה המחלוקת היא סביב המספרים עצמם.

ההערכות הן כי למרות האיומים - לא יפתחו הרופאים בשביתה ביום ראשון הקרוב, אך אין משמעות הדבר שבימים הקרובים היא לא תתקיים. במקרה כזה, היא עלולה להיות שביתה ארוכה מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק