מחקר: צונאמי עלול להציף 10% מת"א

10% משטחה של ת"א, 22.5% משטחה של נהריה וגם 23.5% משטחה של חיפה - זה מה שצפויים לכסות גלי הצונאמי, אם אי פעם יגיעו לישראל. במחקר שנערך באוניברסיטה העברית עולה תרחיש מדאיג למדי, אך גם אם סיבה לאופטימיות - הגלים ישטפו רק את המקומות הנמוכים

אם יכו גלי צונאמי בישראל, הם צפויים לכסות כחמישית משטחה של העיר חיפה ועשירית משטחה של תל אביב - כך עולה ממחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטה העברית בירושלים ופורסם הבוקר בעיתון "הארץ".

פרופ' דניאל פלזנשטיין וד"ר מיכאל לייכטנגר, חוקרים מהחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית, בדקו מספר תרחישים של ההשפעות שיהיו על חופי ישראל במקרה של עליית מפלס מי הים, אך גם של תרחישי אירועים קיצוניים כמו צונאמי.

החוקרים ביססו את מסקנתם על מצב אפשרי שבו רעידת אדמה גורמת לגלישת חלק מהקרקע במדרון חוף הים לכיוון עומק רב יותר. גלישה זו יוצרת גלים בעוצמה רבה, לדברי החוקרים, ובמקרה של ישראל רבים מאירועי הצונאמי התרחשו כתוצאה מגלישת מדרון הים בעקבות רעידת אדמה באזור ים המלח.

"בדקנו תרחיש קיצוני ביותר וברור שייתכנו גלים בגובה נמוך יותר", אמרה ד"ר לייכטנר. "גם גל בגובה של שישה מטרים לא יכה בכל החופים אלא בחלקם", ציינה לייכטנר.

על פי הניתוח, יציף גל צונאמי 22.3% משטחה של נהריה ו-23.5% משטחה של חיפה. בתל אביב יוצף שטח של כעשרה אחוזים. בכל מקרה, צפויים גלי הענק לחדור בעיקר לאזורים הנמוכים, כמו שפכי נחלים ולא לסכן בניינים חזקים.

רוצים לקבל עוד עדכונים על רעידת האדמה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק