5 תינוקות מתו בתוך 10 ימים

צוותי מד"א טיפלו בימים האחרונים ב-6 מקרים של תינוקות שנמצאו חסרי הכרה, כולם בני פחות מחצי שנה. ב-5 מקרים הרופאים נאלצו לקבוע את מותם. מחצית מהתינוקות נפגעו בפעוטון זמן קצר לאחר שאכלו. במד"א מדגישים שאין קשר ברור בין המקרים, וממליצים להורים לעבור קורס עזרה ראשונה. "הדקות הראשונות הן קריטיות"

"צירוף מקרים טרגי", אילוסטרציה (חדשות 2)

רצף מקרים טרגיים של מוות תינוקות אירעו ב-10 הימים האחרונים ברחבי הארץ. בתוך פרק זמן קצר יחסית נרשמו במגן דוד אדום חמישה מקרי מוות של תינוקות שגילם נמוך מחצי שנה. בכל המקרים אין חשד לפלילים והמוות נגרם מסיבות שונות. במקרה נוסף, הצוות הרפואי להציל את חייה של תינקות בת חמישה חודשים, שמאושפזת מאז במצב קשה בבית החולים.

המקרה האחרון הבוקר בגבעתיים. תינוק בן שלושה חודשים נמצא על ידי הגננת שלו כשהוא ללא רוח חיים בפעוטון ברחוב עמל בעיר. למרות ניסיונות החייאה, הצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותו. הגננת סיפרה שנתנה לו לאכול ואחר כך השכיבה אותו לישון. 

מקרה דומה אירע אתמול בפעוטון בבני ברק. תינוקת בת כחמישה חודשים נמצאה מחוסרת הכרה על ידי המטפלת במקום, שהזעיקה את צוותי מגן דוד אדום. פרמקידים הבהילו את התינוקת לבית החולים "שניידר" כשהיא ללא דופק וללא נשימה, שם היא עדיין נאבקת על חייה במחלקה לטיפול נמרץ.

תינוק נוסף ששהה במשפחתון בקריית גת לפני עשרה ימים, נחנק ככל הנראה זמן קצר לאחר שאכל. המטפלות ניסו להעיר אותו זמן קצר לאחר מכן, אך הבחינו כי הוא מחוסר הכרה. צוות של מגן דוד אדום פינה אותו לבית החולים "ברזילי" תוך כדי ניסיונות להחיות אותו, אך בבית החולים נקבע מותו.

מגן דוד אדום: "הדקות הראשונות הן קריטיות"

ביתר המקרים מדובר בתינוקות שנמצאו ללא רוח חיים במהלך הלילה, בזמן שישנו בביתם. האחרון שבהם אירע לפני חמישה ימים ביבנה, לאחר שאמו של תינוק כבן חודש מצאה אותו במיטתו בשעות הבוקר כשהוא ללא רוח חיים. מספר ימים קודם לכן, נקבע מותו של תינוק בן חמישה חודשים באזור תל ערד כשהוא ללא רוח חיים. גם כאן, ניסיונות ההחייאה נכשלו ומותו נקבע במקום.

למקרים הטרגיים מצטרף מותו של תינוק נוסף בן ארבעה חודשים מראשון לציון. אמו סיפרה שהאכילה אותו בשעות הלילה, ובשעות הבוקר מצאה אותו ללא הכרה. התינוק פונה לאסף הרופא ושם נקבע מותו.

"מדובר במספר מקרים חריגים ביחס לזמן שבהם התרחשו", אמר דובר מגן דוד אדום זכי הלר לחדשות 2 באינטרנט. "עם זאת, מגן דוד אדום מטפל בעשרות מקרים מדי יום ובמאות מקרים מדי שנה. ייתכן והיו מקרים נוספים שבהם מגן דוד אדום לא היה מעורב, בו התינוק פונה ישירות על ידי הוריו".

"אנחנו מדגישים לציבור כי הדקות הראשונות הן קריטיות", הוסיף דובר מגן דוד אדום. "אנו קוראים להורים ומטפלות לעבור קורס בהגשת עזרה ראשונה ובהחייאת תינוקות בפרט, כיוון שבמקרים רבים שבהם המשגיחים היו מיומנים, הם הצליחו להציל את חיי התינוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק