עבודות שירות לנאשמים בפרשת רמדיה

כפי שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2, הודו היום עובדי משרד הבריאות במסגרת הסדר טיעון באחריותם לפרשת רמדיה. הפרקליטות תבקש לגזור על הנאשמים עבודות שירות בלבד ולא עונש מאסר. משפטם של הנאשמים המרכזיים בפרשה עדיין מתנהל

חמישה עובדי משרד הבריאות חתמו היום על הסדר טיעון עם הפרקליטות בפרשת רמדיה, במסגרתו הודו בבית משפט השלום בפתח תקווה במעשה העלול להפיץ מחלה - זאת כפי שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2. הפרקליטות תבקש לגזור עליהם עבודות שירות בלבד.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לחתימת הסדר הטיעון כי "הודאת עובדי משרד הבריאות מבטאת הכרה באחריותם לתקלות שנגרמו במשרד הבריאות, אשר בגינן הוגש כתב אישום אשר לא ייחס להם מלכתחילה אחריות לתוצאות הקשות שנגרמו בפרשת רמדיה וזאת מתוך הכרה שאין להם אחריות לתוצאות".

בימים אלו ממשיך להתנהל המשפט נגד הנאשמים המרכזיים בפרשה, אשר להם מיוחסת אחריות ישירה ברשלנותם לתוצאות.

צפויים לבצע עשרות שעות לתועלת בציבור

בחודש ינואר פורסם לראשונה כאן בחדשות 2 כי עובדי משרד הבריאות שהתירו להכניס לישראל את המזון הפגום של חברת רמדיה, שגרם נזקים כבדים לפעוטות רבים, יודו במסגרת עסקת טיעון בכתב האישום נגדם, אך לא יורשעו.

לקראת חתימת עסקת הטיעון, התפתח דיון סביב השאלה אם מדובר בעסקה הוגנת או פשרנית מדי. מצד אחד, יש הטוענים כי העסקה מקלה, אך מנגד טוענים אחרים שמלכתחילה עובדי משרד הבריאות לא היו אמורים להיות מואשמים בפרשה.

ילדי רמדיה הבריאים התגלו כחולים

בשנת 2003 הזדעזעה המדינה כאשר התברר שהמחלה המסתורית שתקפה 40 תינוקות בבתי חולים שונים בארץ נובעת מצריכת התחליף הצמחי של רמדיה. במזון היה חסר ויטמין B1, עובדה שגרמה שעיכוב בלתי הפיך בהתפתחות הילדים. ילדים נוספים שניזונו מתחליף החלב נבדקו באותה תקופה נמצאו בריאים.

בחודש נובמבר האחרון, שבע שנים אחרי שהתגלתה פרשת רמדיה, חשפו שלושה מחקרים חדשים כי עשרות ילדים נוספים סובלים מבעיות מיוחדות כתוצאה מצריכת התחליף הצמחי של החברה.

במחקרים התברר כי הסימפטומים של אותם ילדים "בריאים" פשוט איחרו לבוא. עשרות ילדים שנמצאו לפני שבע שנים בריאים סובלים היום מבעיות קשות בהבנה, באוצר המילים, בקורדינציה ובשיווי המשקל.

הנתונים הקשים נחשפו השבוע בכנס של האגודה הישראלית להתפתחות הילד. כיום מופיעים הסימפטומים בכמה עשרות ילדים, אך החשש הוא שכ-600 עד 1,000ילדים נוספים סובלים מהבעיות.

פיגור שכלי והפרעות בגזע המוח

ילדי רמדיה משיגים במבחנים שונים תוצאות נמוכות באופן משמעותי מחבריהם, כך עולה בבירור משני מחקרים שערכה ד"ר אביבה פתאל-ולבסקי. יותר מ-80% מילדי רמדיה סובלים מלקות קשה בכישורי השפה שלהם ו-50% מהילדים סובלים מהפרעה בהתפתחות המוטורית.

מחקר נוסף מצא קשר בין צריכת הרמדיה הצמחית לפיגור שכלי, לעיוותים בעמוד השדרה, לעקמת, להפרעות בגזע המוח הגורמות לבעיות בשמיעה ובראייה ואפילו לאפילפסיה.

ביצרנית הגרמנית של תחליף החלב "הומנה" פוטרו מספר עובדים כבר בסמוך לחשיפת המחדל. במהלך השנים שילמה החברה הגרמנית פיצויים ל-40 משפחות שנפגעו בסכום של יותר מ-100מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק