חצי טון חתולי ים וכרישים נתפסו בדרכם לעזה

מאות כרישים וחתולי ים ניצודים בכל שנה בחופי ישראל. פקחי רשות הטבע והגנים תפסו אתמול כמות אדירה של בעלי החיים הניצודים, שניסו להבריחם לתוך רצועת עזה

חתולי הים והכרישים שנתפסו (רשות הטבע והגנים)

אנשי יחידת המעברים של המכס תפסו אתמול במעבר כרם שלום משלוח של עשרות חתולי ים וכרישים, במשקל כולל של כחצי טון, בדרכם לרצועת עזה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי הסחורה נתפסה לאחר שמעבירי המשלוח הצהירו שמדובר בדגים, בעוד שבדיקת תכולת המשאית מצאה את "השלל".

פקחי רשות הטבע והגנים הוזעקו למקום, החרימו את הסחורה ופתחו בחקירה פלילית בחשד לפגיעה וסחר לא חוקי בערכי טבע מוגנים. "בשנים האחרונות אנו עדים לדיג כרישים המוני בחופי ישראל. הדיג מתבצע בעיקר בחודשים פברואר-מאי, שהם עונת החיזור והרבייה של הכרישים", נמסר מרשות הטבע והגנים.

"על פי ההערכות, בתקופה זו ניצודים בחופי ישראל עשרות כרישים בכל יום", נמסר עוד. "משמעות הדבר היא קטילה של מאות כרישים בכל שנה בחופי ישראל, כאשר רוב השלל נמכר למאכל. השנה החליטו ברשות הטבע והגנים לשנות את המצב מיסודו: בימים האחרונים מחולקים לדייגים ברחבי הארץ חומרי הסברה בעברית ובערבית, ובמקביל חברה רשות הטבע והגנים לגורמי אכיפה נוספים, על מנת להוציא לפועל מבצעי אכיפה כנגד מי שיתעלמו ממאמצי ההסברה וימשיכו לצוד את הכרישים מול חופי ישראל- או לסחור בהם".

רותי יהל, אקולוגית ימית של רשות הטבע והגנים, מדגישה כי "הכרישים בחופי ישראל אינם נחשבים מסוכנים לאדם, להפך - הם מביאים תועלת רבה. הכרישים חשובים לשמירה על עולם החי שבים, הם מווסתים אוכלוסיות של דגים ומנקים את הים מדגים ומיצורים פגועים. אפשר לומר שהם הסניטרים של הים. קשה לדעת מה תהיה התוצאה של השמדת הכרישים וייתכן שפגיעה משמעותית באוכלוסיותיהם אף תביא אסון אקולוגי ופגיעה ביבול הדגה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק